Tekst zaproszenia ślubnego musi być ładny, dopasowany do stylu wesela oraz czytelny, by goście bez trudu mogli zapoznać się z jego treścią. Warto więc poświęcić chwilę czasu i zastanowić się, jakie czcionki na zaproszenia ślubne wybrać. Oto nasz krótki poradnik, który pomoże Ci dokonać wyboru.

Czcionka na zaproszenia – najważniejsze cechy

Niektórzy uważają, że wybór czcionki na zaproszenia jest banalnie prosty i dopiero jak przychodzi moment składnia zamówienia okazuje się, że wcale nie jest to takie łatwe. Możliwości są bowiem ogromne, a każda czcionka ma swoje charakterystyczne cechy, które czynią z niej font wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Nie każda czcionka nadaje się na zaproszenia ślubne, choć trzeba przyznać, że jest to bardzo indywidualna sprawa. Wiele zależy bowiem od tego, w jakim stylu organizowane jest wesele i jakie będą pozostałe dekoracje ślubne. Inna czcionka będzie pasować na zaproszenia ślubne w stylu nowoczesnym, a inna na zaproszenia ślubne w stylu retro. Warto zatem przeglądać dostępne kroje pisma biorąc pod uwagę nie tylko swój gust, ale również dopasowanie wybranej czcionki do ogólnej stylistyki wesela.

Wybierając czcionki na zaproszenia należy pamiętać, że musi mieć ona polskie znaki. W naszym języku występują one w większości powszechnie używanych słów, a więc czcionka bez polskich znaków zupełnie nie nadaje się na zaproszenia. Jeśli taką wybierzemy, wszystkie polskie znaki będą napisane inną czcionką, co będzie fatalnie wyglądać.

Wybór czcionki na zaproszenia krok po kroku

Skoro już wiesz, jakie cechy powinna mieć czcionka na zaproszenia ślubne, to możesz przejść do jej wyboru. Przede wszystkim zastanów się, czy ma to być czcionka ozdobna przypominająca pismo ręczne, czy może ozdobna czcionka w bardziej nowoczesnym stylu. Jeśli zdecydujesz się na krój pisma przypominającego pismo odręczne, to sprawdź, czy słowa napisane z jej użyciem będą czytelne przy wybranej wielkości fontu. Niektóre czcionki ozdobne wyglądają dobrze i stylowo, ale mniejsze napisy z ich użyciem nie są wystarczająco czytelne.

Jeśli koniecznie chcesz wybrać taką czcionkę na zaproszenia, to zastanów się, czy nie wybrać dwóch czcionek. Jedna, bardziej ozdobna i przypominająca pismo odręczne, może być użyta do napisania imion i nazwisk pary młodej, a druga, bardziej czytelna i mniej ozdobna, do pozostałej części zaproszenia. Dzięki temu zaproszenie będzie czytelne i eleganckie, a Ty nie będziesz zmuszony do rezygnacji z bardzo ozdobnej czcionki.

Po wyborze czcionki lub zestawu czcionek na zaproszenia czas zastanowić się nad ich kolorem. Nowoczesne techniki druku pozwalają na wydruk w wielu różnych kolorach, dzięki czemu możesz swobodnie dobrać kolor czcionki na zaproszeniu do jego stylu i dodatkowych elementów dekoracyjnych. Co prawda biały papier na zaproszenia nie ogranicza wyboru kolorów, ale pamiętaj, że bardzo jasne barwy będą słabo widoczne i trudne do odczytania. Nie decyduj się zatem na czcionki w kolorze kremowym, żółtym czy bardzo jasnozielonym, bo kontrast pomiędzy tłem a napisami może być za mały. Lepiej wybrać czcionki w odcieniu ciemniejszym, gdyż dzięki temu zaproszenie ślubne będzie bardziej czytelne.

Jeśli mimo naszego poradnika czujesz się nieco zagubiony, to polecamy zamówić próbki zaproszeń ślubnych. Dzięki temu będziesz mógł na żywo zobaczyć jak wygląda zaproszenie ślubne na żywo i na tej podstawie łatwiej Ci będzie podjąć decyzję o wyborze zaproszeń na własny ślub.

Produkt dodany do ulubionych

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.