Druhny na weselu otaczające pannę młodą to obrazek, jaki znamy doskonale z wesel w amerykańskich filmach. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w Polsce instytucja druhny również ma długą tradycję, choć nie we wszystkich regionach naszego kraju. Na współczesnych weselach druhny pojawiają się coraz częściej, więc warto wiedzieć dokładnie, jaka jest ich rola.

Druhna - kto to jest?

Druhna to osoba, której zadaniem jest wspieranie panny młodej w trakcie przygotowań do ślubu, a także w czasie ceremonii ślubnej i w trakcie wesela. Druhen może być więcej, a rolę tę często powierza się osobom najbliższym pannie młodej. Zwykle druhnami zostają siostry albo przyjaciółki panny młodej. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń dotyczących wieku druhny, więc rolę druhny może pełnić też młodsza, niepełnoletnia jeszcze, siostra panny młodej.

Warto wyjaśnić jeszcze, że druhna może, ale nie musi być świadkową na ślubie cywilnym czy kościelnym. To dwie różne funkcje, choć często są one ze sobą łączone, przy czym świadkowa musi być osobą pełnoletnią, a druhna może być w dowolnym wieku.

Coraz częściej druhny na weselu mają jednakowe sukienki nawiązujące stylem do sukni ślubnej panny młodej. Dzięki temu orszak druhen otaczający podczas uroczystości pannę młodą wygląda wyjątkowo ładnie. Bardzo często mają one sukienki w pastelowych kolorach i stojąc u boku panny młodej stają się dla niej eleganckim tłem. Jednakowe sukienki są też znakiem rozpoznawczym, dzięki któremu goście weselni wiedzą, do kogo mogą się zwrócić w razie potrzeby.

Obowiązki druhny

Obowiązki druhny nie są sztywne i to panna młoda decyduje, jakie oczekiwania będzie miała wobec swojej druhny. Zwyczajowo zadaniem druhny jest towarzyszenie pannie młodej przy wyborze sukni ślubnej w salonie sukien ślubnych oraz przy doborze stylizacji na ten ważny dzień. Druhna wspiera więc pannę młodą przy wybieraniu fryzury, makijażu, butów i innych dodatków. 

Wśród obowiązków druhny jest również pomoc pannie młodej przy ubieraniu się w dniu wesela i ślubu oraz wsparcie przy zabawianiu gości na przyjęciu weselnym. Bardzo często druhny stoją obok pary młodej, gdy młodzi przyjmują życzenia. To one pomagają z kwiatami i prezentami ślubnymi, które para młoda otrzymuje od swoich gości. Druhnę można również poprosić o towarzyszenie parze młodej przy pożegnaniu gości oraz dopilnowaniu, żeby każdy wychodzący gość otrzymał pudełko z ciastem weselnym.

Druhny odgrywają ważną rolę również przy organizacji wieczoru panieńskiego. Jako osoby najlepiej znające pannę młodą wiedzą, jaka forma wieczoru panieńskiego ucieszy je najbardziej i przejmują całość zadań organizacyjnych z tym związanych.

Drużba - męski odpowiednik druhny

Na polskich weselach pojawiają się nie tylko druhny, ale również drużbowie. To męski odpowiednik drużby, czyli panowie, którzy wspierają pana młodego w przygotowaniach przedślubnych. Ich obowiązki są bardzo podobne do obowiązków druhen, przy czym w trakcie zabawy weselnej drużbowie dbają nie tylko o dobrą zabawę gości, ale również o to, by na stole nie zabrakło odpowiednich trunków.

Drużbowie są miej widoczni niż druhny na weselu, gdyż mimo jednakowych garniturów czy smokingów często giną wśród rzeszy panów ubranych w podobne stroje. Dobrym rozwiązaniem jest dopięcie drużbom do klapy w marynarce niewielkiej ozdoby lub wyposażenie ich w jednakowe poszetki. Dzięki nim będą oni bardziej wyróżniać się od męskiej części gości, co ułatwi ich rozpoznanie.

Produkt dodany do ulubionych

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.