Przygotowania do ślubu idą pełną parą, wybraliście już datę, zarezerwowaliście salę, fotografa, orkiestrę oraz zadbaliście o stroje ślubne, a zatem czas zająć się zapraszaniem gości. Po ustaleniu kogo zaprosić na ślub czas na wypisanie zaproszeń. Oto nasze podpowiedzi, które pomogą Ci napisać zaproszenie na ślub.
Jak wypisywać zaproszenia ślubne?
Zaproszenie ślubne powinno zostać napisane zgodnie z zasadami języka polskiego. Zgodnie z nimi zaproszenie na ślub, tak jak każde inne zaproszenie, powinno zawierać takie elementy jak:
- informacja kto zaprasza
- informacja o rodzaju uroczystości
- informacja kogo zaprasza
- informacja o miejscu i czasie uroczystości
Nie znaczy to jednak, że planując treść zaproszenia ślubnego wystarczy napisać:
Zapraszamy Cię na nasz ślub, który odbędzie się dn. ... o godz. .... w Kościele/USC .....
Anna Kowalska i Jan Nowak
Zdecydowanie lepiej będzie napisać:
Anna Kowalska i Jan Nowak z ogromną radością zapraszają Sz. P. Marię i Stanisława Michalskich na swój ślub, który odbędzie się dn. ... o godz. .... w Kościele/USC .....
lub
Anna Kowalska i Jan Nowak wraz z rodzicami mają zaszczyt zaprosić Sz. P. Marię i Stanisława Michalskich na uroczystość zaślubin, która odbędzie się dn. ... o godz. .... w Kościele/USC .....
Oprócz tego, zaproszenie ślubne może również zawierać inne dodatkowe informacje np. dotyczące zaproszenia na przyjęcie weselne. Wówczas podczas wypisywania zaproszenia ślubnego warto dodać taką informację:
Po uroczystości zaślubin zapraszamy na przyjęcie weselne, które odbędzie się w ......
Bardzo często dopisuje się również prośbę o potwierdzenia przybycia, która może brzmieć następująco:
Bardzo prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia....
Na zaproszeniu ślubnym mogą się znaleźć również dodatkowe prośby, np. dotyczące kwiatów na uroczystości zaślubin. Wiele par prosi o nieprzynoszenie kwiatów na ślub, a zamiast nich proponuje składkę na określony cel charytatywny lub prosi o zastąpienie kwiatów książeczkami, pluszakami, winem lub innymi przedmiotami, które później wykorzystają w domu lub podzielą się nimi z potrzebującymi. Tekst takiej prośby może wyglądać np. tak:
Tych, którzy planują obdarowanie nas ulotnymi kwiatami prosimy w zamian o wsparcie datkiem wolontariuszy .....
Będzie nam miło jeśli zamiast kwiatów dostaniemy ...., które po uroczystości przekażemy .......
Oprócz wszystkich wymienionych wyżej elementów, na zaproszeniu ślubnym może pojawić się również krótki wierszyk lub cytat. Wiele par chce w ten sposób jeszcze bardziej spersonalizować swoje zaproszenie na ślub, wybierając tekst, który najlepiej pasuje do ich związku. To tekst o miłości, który może być romantyczny lub zabawny, a szeroki wybór wierszyków na ślub daje możliwość dopasowania tego tekstu do swoich potrzeb.
Wypisywanie zaproszeń ślubnych - unikaj tych błędów!
Wydawać by się mogło, że wypisanie zaproszeń ślubnych nie jest zadaniem trudnym, a jednak możemy spotkać na pewne pułapki. Oto najważniejsze z nich.
Odmiana imion i nazwisk na zaproszeniach
Zgodnie z zasadami języka polskiego wypisując zaproszenie ślubne musisz pamiętać o odmianie imion i nazwisk. Czasem nie jest to łatwe i oczywiste, bo nasz rodzimy język bywa skomplikowany pod tym względem, ale mimo wszystko powinieneś szukać reguł, według których należy odmienić dane nazwisko.
Jak wypisać zaproszenia ślubne z osobą towarzyszącą?
Zapraszając na ślub osoby, które nie są w formalnych związkach, chcemy zaprosić je z osobą towarzyszącą. Jeśli imię i nazwisko tej osoby nie są nam znane, to można napisać:
Anna Kowalska i Jan Nowak wraz z rodzicami mają zaszczyt zaprosić Sz. P. Marię Michalską z Osobą Towarzyszącą
Koniecznie należy użyć wielkich liter, by w ten sposób okazać szacunek zapraszanej osobie, nawet jeśli jej personalia są nam nieznane. Nietaktem jednak byłoby zapraszanie gościa z bezimienną osobą towarzyszącą, jeśli wiadomo, że od pewnego czasu spotyka się ona z kimś tworząc parę. Wówczas warto byłoby dowiedzieć się o imię i nazwisko osoby towarzyszącej i wymienić ją personalnie na zaproszeniu ślubnym.