Organizacja ślubu oraz wesela to niemały wydatek. Nic więc dziwnego, że sporo par liczy na hojność zaproszonych gości – gotówkowe prezenty często ratują mocno nadszarpnięty budżet. Niektórzy idą nawet o krok dalej, prosząc wprost o pieniądze zamiast ślubnych upominków. Jeśli i Wy się nad tym zastanawiacie, podpowiemy Wam, jak zrobić to subtelnie i z wyczuciem.

Przeczytaj również: Ślub i wesele w czasie kryzysu gospodarczego

Czy aby na pewno wypada?

Z pewnością zastanawiacie się, czy wypada prosić gości o gotówkę. Biorąc pod uwagę zasady savoir vivre’u – zdecydowanie nie. Podobnie, jak nie wypadałoby prosić o żelazko, robota kuchennego czy zestaw porcelany. Zapraszamy bliskich, ponieważ chcemy, aby towarzyszyli nam podczas najważniejszego dnia w życiu, a nie dlatego, że liczymy na górę prezentów. Z drugiej strony, to oczywiste, że nikt nie przyjdzie na ślub z pustymi rękoma – tradycja nakazuje, by podarować młodej parze coś na nową drogę życia. Wręczenie koperty zwalnia gości z obowiązku chodzenia po sklepach i poszukiwania upominku. Poza tym prośba o nią nie powinna nikogo dziwić ani oburzać – Wasi bliscy z pewnością wiedzą, że ślubne przyjęcie to wydatek, przez który możecie być „pod kreską”. Są też sytuacje, kiedy taka forma prezentu jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli na co dzień mieszkacie za granicą lub na drugim końcu kraju, przewiezienie wszystkich podarków mogłoby sprawić Wam duży kłopot. Jeśli więc chcecie poprosić gości o prezent, który zmieści się w kopercie, zróbcie to. Oczywiście w odpowiedni sposób.

personalizowane zaproszenie w minimalistycznym stylu ze szkicem dłoni

Zróbcie to z klasą

Rozmowy o pieniądzach zawsze bywają krępujące, a co dopiero prośba o gotówkę. Możemy jednak zrobić to w dobrym stylu – wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Czego więc należy unikać? Swoje życzenie dołączcie do zaproszeń ślubnych. Jeśli chcecie, by znalazło się bezpośrednio na nim, niech będzie krótką wzmianką umieszczoną na końcu treści, drobnym drukiem. Powinno być subtelne, nie używajcie więc pogrubień, drukowanych liter czy kolorowej czcionki. Wasi goście, czytając zaproszenie, prośbę o gotówkę powinni zauważyć dopiero na końcu. Możecie także umieścić ją na osobnym bileciku, który dodacie do zaproszenia. Pod żadnym pozorem nie ustalajcie żadnych kwot – ślub to nie koncert, na który należy wykupić wejściówkę.

Użyjcie odpowiednich słów

Sformułowanie prośby bywa najtrudniejszym zadaniem. Jakich użyć słów, aby gości nas zrozumieli, a przy okazji nie poczuli się urażeni? Możecie posłużyć się gotowym wierszykiem – w Internecie znajdziecie naprawdę bogaty zbiór takich rymowanek. Większość z nich ma humorystyczny wydźwięk, niektóre są bezpośrednie, inne to ciekawe gry słów i zagadki. Możecie także napisać coś samodzielnie, motywując przy okazji swoje życzenie. Marzycie o dalekiej podróży? Wspomnijcie o tym! Jak to zrobić?

„Kochani, od dawna marzymy o podróży do Meksyku. Będzie nam bardzo miło, jeśli zamiast prezentów, wspomożecie nas finansowo w realizacji w naszych planów”.

Szczerość jest zawsze w cenie, a większość gości na pewno chętnie „dorzuci się”, by spełnić marzenie młodej pary.

Ciekawym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie formy graficznej. Swoją prośbę przedstawcie w postaci modnych piktogramów – czasem to łatwiejsze, niż użycie słów. Poza tym obrazkowe historyjki są oryginalne i mają swój urok! Oto nasza propozycja:)

zaproszenie z rebusem ślubnym, prośba o pieniądze

Decyzja odnośnie upominków ostatecznie należeć będzie do Waszych bliskich. Jeśli jednak zamiast trzeciego miksera wolicie dostać w prezencie ślubnym gotówkę, nic nie stoi na przeszkodzie, by delikatnie im to zasugerować. Za granicą od dawna funkcjonują listy prezentów, więc w takiej prośbie również nie ma nic złego. Pamiętajcie jedynie, by ująć ją w odpowiednie słowa.

Zobacz naszą propozycję: rebusy do zaproszeń

Produkt dodany do ulubionych