Sposób usadzenia gości na weselu to temat, który spędza sen z powiek niejednej parze młodej. Nikt już chyba nie idzie na żywioł i nie pozwala gościom samodzielnie wybierać miejsc. Standardem są winietki na stół weselny, które jasno wskazują im miejsca. Zanim jednak powstanie plan stołów weselnych, to trzeba spędzić nad nim sporo czasu, by pogodzić zasady savoir vivre’u, sympatie i antypatie gości oraz zadbać o swój komfort w tym ważnym dniu. Możliwości usadzenia gości weselnych jest wiele, a tutaj przybliżymy kilka porad, które pomogą Ci usadzić gości na weselu w taki sposób, by każdy czuł się dobrze.
Plan stołów weselnych
Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na to jak usadzić gości na weselu jest układ stołów. W niektórych salach weselnych są do dyspozycji jedynie stoły prostokątne, a w innych gości sadza się przy stołach okrągłych. Każda z tych opcji daje różne możliwości, a ostateczny wybór ich ustawienia zawsze należy do pary młodej.
Najmniej opcji do wyboru masz w sytuacji, gdy na sali weselnej dostępne są jedynie stoły okrągłe. Zwykle ustawia się je po prostu na sali weselnej, a do pary młodej należy wskazanie osób siedzących przy poszczególnych stołach. Znacznie więcej możliwości ustawienia stołów jest w przypadku stołów prostokątnych. Można je bowiem ustawić w formie litery U, kwadratu albo stworzyć kilka długich stołów ustawionych równolegle do siebie. Ten ostatni układ jest często wybierany na dużych weselach, gdyż pozwala usadzić dużą liczbę gości weselnych na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Na niektórych salach weselnych praktykuje się również układ pośredni czyli ustawia się jeden długi stół dla pary młodej i jej najbliższych, a następnie prostopadle do niego umieszcza się stoły dla gości, ustawiając je równolegle wobec siebie.
Jak usadzić gości weselnych przy prostokątnych stołach?
Po wyborze układu stołów dopasowanego do liczby gości i wielkości sali możesz zacząć opracowywać plan usadzenia gości. Na miejscu honorowym siedzi zawsze para młoda. Przy stołach ustawionych w formie litery U jest to miejsce w centrum środkowego stołu, a przy równoległym układzie stołów para młoda siedzi na środku stołu głównego. Jest to stół ustawiony przy ścianie, dzięki czemu para młoda nie będzie siedzieć tyłem do żadnego z gości.
Bezpośrednio przy parze młodej mogą zasiąść świadkowie z osobami towarzyszącymi lub rodzice. Decyzja zależy od młodych, ale na większości współczesnych wesel miejsca te zajmują świadkowie, gdyż jest to wygodniejsze z praktycznego punktu widzenia. Bardzo często pomagają młodym w różnych kwestiach organizacyjnych i ich bliska obecność podczas wesela jest po prostu wygodna.
Po świadkach i rodzicach kolejne miejsca zajmują babcie i dziadkowie pary młodej oraz ich rodzeństwo z rodzinami. Jeśli stoły są ustawione w kształt litery U, to na jej ramionach są usadzani kolejni goście wg hierarchii od najbliższych do dalszych krewnych oraz znajomi. Po stronie panny młodej siada jej rodzina, a po stronie pana młodego – jego. Jeśli zaś stoły są ustawione równolegle, to jeden stół powinien być przeznaczony dla rodziny panny młodej, drugi dla rodziny pana młodego. Jeśli są trzy stoły, to przy trzecim mogą zasiadać przyjaciele i znajomi oraz dalsi członkowie każdej z rodzin.
Jak usadzić gości weselnych przy stołach okrągłych?
Przy planowaniu usadzenia gości przy stołach okrągłych należy kierować się podobnymi zasadami jaki przy stołach prostokątnych. Przy stole głównym, ustawionym w centralnej części sali, zasiada para młoda z najbliższymi. Przy stołach ustawionych w pobliżu stołu pary młodej siadają ich najbliżsi, a przy kolejnych stołach dalsza rodzina i znajomi.
Plan stołów weselnych – o czym jeszcze należy pamiętać?
Przy planowaniu układu stołów weselnych z pewnością należy zwracać uwagę na opisane wyżej zasady, ale nie można zapominać też o innych kwestiach. Do najważniejszych z pewnością należy wiedza na temat relacji pomiędzy gośćmi weselnymi, która może mieć wpływ na ich zachowanie na weselu. Warto o nich pamiętać, by nie usadzić obok siebie osób będących w konflikcie lub nieprzepadających za sobą. Dzięki temu uda się zapewnić gościom komfort i spadnie ryzyko eskalacji konfliktu w trakcie zabawy weselnej.
Wybierając miejsca dla gości weselnych przy stołach warto również mieć na uwadze bliskie relacje pomiędzy niektórymi z nich. Czasem zdarza się tak, że dobry kontakt mają osoby w rodzinie, których wcale nie łączy bliskie pokrewieństwo. W takim przypadku znacznie lepiej jako priorytet uznać tę relację niż hierarchię, która plasowałaby te osoby na skrajnych krańcach stołów.
Ostatnim ważnym elementem, który powinno się brać pod uwagę przy planowaniu układu stołów dla gości weselnych, jest komfort biesiadników. Jeśli wśród gości znajdują się osoby mające problemy z poruszaniem się, które na pewno nie będą tańczyć, to sadzanie ich przy części przeznaczonej do tańca nie jest dobrym pomysłem. Podobnie w sytuacji osób starszych, które raczej nie będą często gościć na parkiecie. Lepiej posadzić ich w spokojniejszym miejscu, gdzie będą mogli swobodnie rozmawiać, nie przekrzykując muzyki płynącej z głośników.