Organizacja wesela wiąże się z wieloma zagwozdkami, z którymi musi uprzednio zmierzyć się przyszła para młoda. Do jednej z nich bez wątpienia należy problematyka usadzenia gości. Z pozoru może wydawać się to banalnie proste, jednak kiedy już się za to zabierzemy, często pojawia się wiele wątpliwości i rozterek. 

Usadzanie gości weselnych odchodzi do lamusa?

Względnie nowym trendem stało się rezygnowanie z samodzielnego usadzania gości. Niektóre pary pozwalają usiąść swoim bliskim tam, gdzie tylko mają ochotę. Wówczas przybyli na uroczystość dobierają się do stołów na własną rękę, co nieco upraszcza sprawę w przypadku rodzinnych konfliktów. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie, bowiem niesie za sobą mnóstwo komplikacji i potencjalnych problemów. Pierwszym z nich jest niemały rozgardiasz, ponieważ goście nie zajmą miejsc tak prędko, jak w przypadku odgórnie przypisanego usadzenia. Równie kłopotliwe mogą okazać się sytuacje, w których uczestnicy wesela dobiorą się tak, że przy stole zostanie kilka wolnych miejsc. Wówczas ci, którzy chcą zająć miejsce obok siebie, mogą zwyczajnie nie znaleźć odpowiedniej liczby krzeseł. Będzie to oznaczało konieczność siedzenia przy osobnych stołach. Mimo że finalnie należy to do decyzji pary młodej, my szczerze odradzamy takie rozwiązanie. Winietki na stół porządkują rozmieszczenie gości przy stołach. 

Kluczowe zasady przy usadzaniu gości

Aby sprawnie rozwiązać problem usadzania gości, dobrze jest kierować się kilkoma prostymi zasadami. Ułatwią Wam one żmudne planowanie i oszczędzą nerwów przy potencjalnych potyczkach. 

1. Miej na uwadze rodzinne konflikty

To bardzo ważna zasada. Nikt przecież nie chce spędzać długiej imprezy w nielubianym przez siebie towarzystwie. Staraj się usadzać swoich gości tak, aby nie musieli spędzać tej wesołej uroczystości w nieprzyjemnej dla siebie atmosferze. Nie staraj się w ten sposób na siłę jednać bliskich, gdyż nie jest to najlepszy moment.

2. Wiek jako podstawowe kryterium

Jeżeli chcesz, aby zabawa trwała do białego rana i każdy bawił się wyśmienicie, weź pod uwagę wiek swoich gości. Warto jest odizolować młodzież oraz dzieci od dorosłych. Będzie to sytuacja korzystna dla obu stron. Rodzice odpoczną od swoich pociech i będą mieli okazję spędzić niezakłócony czas. Nastolatkowie oraz młodzi goście z pewnością docenią, że zostali usadzeni wśród rówieśników, a nie zgoła starszych wujków oraz ciotek. 

3. Podział na rodziny

Niektórzy decydują się na mieszanie rodziny pana młodego oraz pani młodej w usadzeniu gości. Nie jest to jednak pomysł pozbawiony wad. Niektórzy nie są na tyle otwarci, aby swobodnie bawić się w towarzystwie w zasadzie obcych osób. Bezpieczniej jest zdecydować się na klasyczne usadzenie. Co prawda wesele to idealny czas na zapoznanie obu stron, jednak najlepiej będzie, jeśli wyjdzie to samoistnie i bez przymusu. 

Jak usadzić gości na weselu?

Pomimo powyższych zasad warto mieć na uwadze dodatkową kwestię, która jest w zasadzie najistotniejsza. Pamiętajcie, że jest to Wasz dzień. Z pewnością nie dogodzicie wszystkim w aspekcie usadzenia gości, dlatego nie starajcie się tego robić za wszelką cenę. Grunt to zdrowy rozsądek.

Produkt dodany do ulubionych