Przygotowując się do ślubu podczas wyboru zaproszeń ślubnych warto zadbać również o koperty na zaproszenia. To one są widoczne jako pierwsze, gdy wręczamy zaproszenia swoim gościom. Wybór kopert na zaproszenia ślubne jest bardzo szeroki, więc przygotowaliśmy galerię inspiracji, która pomoże Wam wybrać najlepsze koperty na zaproszenia ślubne.

Koperta na zaproszenie - jaki format?

Wybierając koperty na zaproszenia ślubne warto zacząć przygotowania od wyboru ich formatu. Powinien być on dostosowany do rozmiaru zaproszenia, więc nie można wybrać kopert wcześniej, jeśli nie wiecie jeszcze, jak będą wyglądać zaproszenia ślubne.

Najczęściej na zaproszenia ślubne wybierane są koperty w dwóch formatach: koperty w formacie B6 i koperty kwadratowe w formacie K4. Wynika to przede wszystkim z dobrego dopasowania ich do dostępnych formatów zaproszeń i dzięki temu tworzą one dobrze uzupełniający się komplet.

Wybór formatu jest zatem zależny od tego, czy wybierzecie zaproszenia ślubne kwadratowe, które cieszą się ogromną popularnością, czy może wolicie zaproszenia w bardziej tradycyjnym, prostokątnym kształcie.

koperta zielona k4
koperta b6

Koperty na zaproszenia z papieru różnego rodzaju

Koperty na zaproszenia to rzadko kiedy zwyczajne koperty z białego papieru, jakich używamy do pakowania i wysyłania zwyczajnych listów. Zdecydowanie częściej do koperty ozdobne, wykonane z papieru o wyższej gramaturze. Dzięki temu koperty ślubne są sztywniejsze i lepiej chronią znajdujące się w ich wnętrzu zaproszenia, a przy tym znacznie ładniej się prezentują.

Niektóre koperty ozdobne są wykonane z papieru o jeszcze szlachetniejszym wyglądzie. Możecie wybrać koperty ślubne z lekkim połyskiem lub metalizowane. Ciekawym rozwiązaniem są również koperty z kalki. Są one lekko przezroczyste, dzięki czemu przez kopertę widać ich wnętrze, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny.

Wśród kopert do zaproszeń ślubnych znajdują się również koperty ekologiczne. Wykonane są one z brązowego papieru i doskonale pasują do zaproszeń ślubnych w stylu eko, jak i zaproszeń ślubnych rustykalnych. Ich popularność wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej z roku na rok rośnie, więc idealnie nadają się one w przypadku osób, dla których stan naszej planety ma znaczenie.

koperta z kalki - przezroczysta
koperta ekologiczna - eko kraft

Koperty ślubne - kolorowy zawrót głowy

Podczas wybierania kopert na zaproszenia możecie decydować nie tylko w jakim formacie chcecie mieć kopertę, z jakiego papieru ma być ona wykonana, ale również wybrać jeden z kilkunastu dostępnych kolorów. Przez lata najpopularniejsze były koperty ślubne białe i ecru, jak również złote czy srebrne, ale państwo młodzi coraz chętniej decydują się na koperty ozdobne w innych kolorach.

Wybór kolorów kopert jest bardzo szeroki, choć dominują ciepłe, głębokie i nasycone kolory powszechnie uznawane za eleganckie. Mamy zatem koperty w kolorze burgundu, butelkowej zieleni, stonowanej szarości czy koralowego różu. Wszystkie są bez wątpienia piękne, a przy wyborze warto kierować się ich dopasowaniem do kolorystyki i stylu zaproszeń. Delikatne romantyczne zaproszenia kwiatowe, będą świetnie się prezentować w kopercie w delikatnym różu. Zaproszenia retro doskonale pasują do kopert w odcieniach szarości, a zaproszenia botaniczne idealnie dopasują się do kopert w jednym z odcieniu zieleni.

koperta kolor łososiowy
koperta kolor zielony
koperta kolor złoty

Koperty z zaproszeniem - co jeszcze można wybrać?

Myśląc o kopertach na zaproszenia warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób będą one adresowane. Czy planujecie podpisać kopertę z zaproszeniem ręcznie, czy może wolicie wydrukować na nich adresata. Z pewnością elegantsza będzie personalizacja zrobiona ręcznie, ale pod warunkiem, że jedno z Was umie ładnie pisać i brzydkim charakterem pisma nie zepsuje całej misternie stworzonej stylizacji zaproszeń. Gdy żadne z Was nie czuje się na siłach ładnie adresować kopert, to lepiej wybrać nadruk na kopertach.

Ciekawym dodatkiem do kopert na zaproszenie będą mogą być również odbicia lakowe. Najlepiej pasują one do zaproszeń retro i rustykalnych, ale zapewne dobrze będą się też prezentować jako dodatek do zaproszeń klasycznych. Osobom, które nie są miłośnikami stylistyki tego rodzaju polecamy naklejki na koperty, które posłużą do zaklejenia koperty. Możecie zdecydować się na naklejki z motywem z zaproszenia lub inne, które będą pasować stylem i kolorystyką.

koperta z odbiciem lakowym
okrągła złocona naklejka
lak do zaklejania kopert
Produkt dodany do ulubionych