Jednym z najważniejszych elementów, które wchodzą w przygotowanie ślubu i wesela, to zaproszenia. Jeśli macie za sobą już wybór konkretnego modelu, tak połowa pracy, jest za Wami. Jednak ciągle pozostaje kwestia tego, jak w odpowiedni sposób wypisać zaproszenia.  Wydawałoby się, że to wyjątkowo proste zadanie, ale gdy przychodzi co do czego, to okazuje się, że wcale takie proste to nie jest. Na zaproszenie składa się kilka elementów i szczegółów, które mogło wydawać się pozornie nieznaczne, ale ostatecznie są wręcz obowiązkowe. Jeśli przed Wami moment wypisywania zaproszeń dla Waszych gości, tak trafiliście idealnie! Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, na które warto zwrócić uwagę, tak by Wasze zaproszenia wyglądały perfekcyjnie. 

Co powinno znaleźć się w zaproszeniu?

Zaproszenia ślubne, tak jak zaproszenia na inne imprezy muszą zawierać kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim nie może zabraknąć imion i nazwisk pary młodej. To Wy jesteście bohaterami tego wydarzenia, dlatego ważne jest, by nie pominąć tego, że to Wy zapraszacie swoich gości. To oczywista kwestia, jednak warta przypomnienia. Oprócz tego na zaproszeniu powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje o wydarzeniu – data i godzina rozpoczęcia, miejsce ślubu i przyjęcia weselnego, czy prośba o potwierdzenie przybycia wraz z informacją o dacie do kiedy należy to zrobić i sposobem np. poprzez dołączenie numeru telefonu. Dzięki temu zaproszeni goście w jednym miejscu będą mieli wszystkie najważniejsze informacje o wydarzeniu, bez konieczności ciągłego przypominania o dacie, czy miejscu. 

W zaproszeniu oprócz podstawowych informacji warto zawrzeć również wzmiankę o prezentach zamiast kwiatów. Prośba o nieprzynoszenie kwiatów już na dobre wpisała się w tradycje weselne. W ten sposób dużo par decyduje się np. na zbiórkę artykułów szkolnych dla dzieci, czy karmy dla  zwierząt ze schroniska. Popularnym rozwiązaniem, jest również zamiana kwiatów na lubiany przez Was alkohol, który pozwoli na stworzenie małego barku w Waszym wspólnym mieszkaniu. Ciekawym dodatkiem będzie również dołączenie mapki dojazdu na miejsce uroczystości, ulubiony cytat, czy zabawny wierszyk, jak również wszelkie inne informacje, które uważacie, że powinny znaleźć się w zaproszeniu, bo wpływają na charakter całego wesela np. powiadomienie gości, że impreza odbywa się na świeżym powietrzu, a nie w sali. 

Zaproszenie na ślub z kopertą z kalki
Zaproszenie ślubne glamour
Delikatne zaproszenie ślubne

Adresowanie zaproszeń ślubnych

Odpowiednie przygotowanie zaproszeń, to jedno, ale jedną z najważniejszych kwestii, jest poprawne zaadresowanie. Teksty zaproszeń dla rodziców będą zdecydowanie różnić się od tych, które przygotujecie dla swoich przyjaciół, czy kolegów z pracy. Podstawową zasadą, jest odpowiednia odmiana imienia i nazwiska osób, które zapraszacie, a w przypadku małżeństw, należy pamiętać o odmianie nazwiska w liczbie mnogiej. Jednak jeśli nie jesteście pewni, jak odmienić dane imię, czy nazwisko, to lepiej w ogóle tego nie robić. To problem, który pojawia się szczególnie, gdy goście są różnych narodowości. Jeśli nie wiecie jakich poprawnych zwrotów użyć w stosunku do stanu cywilnego Waszych gości, tak w Internecie znajdziecie mnóstwo poradników, które dokładnie wytłumaczą sposób adresowania zaproszenia dla singli, małżeństw, czy nieformalnych par. Warto również pamiętać, że zaproszenia powinny być wypisywane w trzeciej osobie. Adresując zaproszenie, najpierw należy podać imię kobiet, a dopiero później mężczyzny. Jest to zgodne z zasadami savoir vivre’u. W przypadku osób, o których nie wiecie, czy przyjdą z kimś, czy samemu, wystarczy zawrzeć zwrot grzecznościowy „z osobą towarzyszącą”. 

Idealnym uwiecznieniem całego zaproszenia będzie to, jeśli postanowicie własnoręcznie wypisać adresatów. Będzie miało to wyjątkowy, personalny charakter. 

Zaproszenie w zależności od rodzaju ślubu

Zaproszenie nie musi obowiązywać tylko w przypadku całej uroczystości i późniejszej imprezy. Jeśli ograniczają Was koszty i nie stać Was na obszerne wesele, ale chcecie, by Wasi najbliżsi byli świadkami, tak ważnego dla Was wydarzenia, warto zastanowić się nad wypisaniem zaproszenia tylko na uroczystość w kościele. Wtedy należy zawrzeć taką informację w zaproszeniu, by później nie wynikły żadne nieprzewidziane nieporozumienia, które nie pozwolą Wam całkowicie cieszyć się tym dniem. 

A jak wygląda sprawa z zaproszeniami na ślub cywilny? Treść zaproszenia właściwie nie różni się niczym od tych, które wypisuje się w przypadku uroczystości w kościele. Tak, jak w przypadku zaproszenia na ślub w kościele podajemy dokładny adres miejsca, tak tutaj należy zawrzeć informacje o Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym odbędzie się ślub lub wszystkie szczegółowe wskazówki o innym miejsc, które zostało zatwierdzone przez Urzędnika. Reszta informacji wygląda niemal tak samo – trzeba podać dokładną datę i godzinę, odpowiednio zaadresować, wspomnieć o prezentach i według uznania dołożyć dodatkowe informacje jak ulubiona sentencja, czy mapkę na dojazd na miejsce. Ostatnia opcja sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy uroczystość odbędzie się w nieoczywistym miejscu, do którego należy dojechać. 

Zaproszenia na obiad weselny będą natomiast świetną opcją w przypadku, gdy zdecydujecie się, ze rezygnujecie z hucznego weselna. Obiad weselny, to ciekawa alternatywa, zwłaszcza jeśli ogranicza Was budżet, a i sami nie potrzebujecie całonocnej zabawy. Jeśli decydujecie się na takie rozwiązanie, tak należy o tym wspomnieć w zaproszeniu. W ten sposób Wasi goście będą mogli odpowiednio się przygotować i nastawić na rodzaj uroczystości, w jakiej będą brać udział. 

Dobrze przygotowane zaproszenia, to część sukcesu. Zdecydowanie to właśnie temat zapraszani gościu najczęściej spędza sen z powiek, bo mimo tego, że wydaje się być prostym zadaniem, tak trzeba pamiętać o wielu elementach, które pominięte mogą sprawić, że zaproszenia będą wyglądać po prostu źle. Warto też pamiętać, że w trakcie wypisywania zaproszeń może pojawić się wiele błędów, dlatego należy zaopatrzyć się w nieco większą ilość egzemplarzy, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów. 

Produkt dodany do ulubionych