Przygotowanie zaproszeń ślubnych to zadanie przyjemne, ale jednak niełatwe. Trzeba bowiem nie tylko wybrać kogo zaprosić na wesele, wybrać zaproszenia ślubne, ale również zdecydować się jak odmieniać nazwisko odbiorcy. Wiele pytań i wątpliwości budzi również adresowanie kopert. Zobaczmy, jak robić to prawidłowo.

Adresowanie kopert wręczanych osobiście

Zgodnie w przyjętymi zasadami na ślub i wesele powinno się zapraszać osobiście. W tym celu młodzi odwiedzają swoich przyszłych gości i wręczają im kopertę z zaproszeniem. Na tak wręczonej kopercie nie musi być adresata, gdyż nie ma wątpliwości co do jego osoby, a na zaproszeniu wewnątrz koperty znajdują się personalia osób zaproszonych.

Czasem młodzi decydują się jednak napisać na kopercie imię i nazwisko gości. Ułatwia im to znalezienie właściwego zaproszenia przed kolejnym spotkaniem z gośćmi i pozwala uniknąć pomyłek. Pisząc na kopercie personalia zaproszonych gości trzeba pamiętać o zasadach obowiązujących w języku polskim, a w szczególności odmianie nazwisk. Jeśli zapraszane jest małżeństwo, to na kopercie należy napisać Anna i Jan Nowakowie, a nie Anna i Jan Nowak.

Zapraszając rodzinę można ograniczyć się do napisania Anna i Jan Nowakowie z dziećmi lub wymienić imiona dzieci po imionach rodziców: Anna, Jan, Klara, Bogdan Nowakowie. Wypisując dzieci po kolei należy wpisywać najpierw imiona żeńskie, a potem męskie, a w przypadku dzieci tej samej płci, jako pierwsze napisać imię starszego dziecka.

Prawidłowe adresowanie kopert z zaproszeniem ślubnym do wysyłki

Zdarzają się sytuacje, w których młodzi nie mogą przekazać osobiście zaproszeń ślubnych i wysyłają je listem. W takiej sytuacji kopertę z zaproszeniem najlepiej włożyć do innej koperty i dopiero na niej odpowiednio zaadresować list. W trakcie transportu opakowanie zewnętrzne może bowiem ulec zabrudzeniu i zniszczeniu, a dzięki zabezpieczeniu ładna koperta na zaproszenie ślubne znajdująca się wewnątrz przesyłki nie pozostanie zniszczona. 

Prawidłowe adresowanie kopert zawierających zaproszenie ślubne do wysyłki jest zgodne z ogólnymi zasadami adresowania kopert. W prawym dolnym rogu wypisujemy dane adresata, rozpoczynając od zwrotu grzecznościowego np. Sz. P., a w kolejnych linijkach wpisując jego personalia oraz dokładny adres zamieszkania. Najlepiej, by adres był kompletny czyli oprócz danych na temat ulicy i miasta zawierał również numer kodu pocztowego.

W lewym górnym rogu koperty lub na jej odwrocie powinniśmy napisać dane nadawcy. W przypadku zwykłych listów nie jest to co prawda wymagane przez pocztę, ale nakazują to zasady dobrego wychowania. Natomiast w przypadku wysyłania zaproszeń ślubnych listem poleconym (co polecamy ze względu na możliwość śledzenia przesyłki), umieszczenie danych nadawcy jest obowiązkowe. Po wypisaniu danych adresata i nadawcy w prawym górnym rogu koperty naklejamy znaczek i przesyłka z zaproszeniem jest gotowa do wysyłki.

Zobacz: Naklejki na koperty

Decydując się na wysyłanie zaproszeń pocztą, nie musisz dodatkowo umieszczać danych odbiorcy na kopercie zawierającej zaproszenie. Osoba, do której adresowany jest list, wie doskonale, że to ona jest odbiorcą i ponowne wypisywanie jej personaliów na kopercie nie jest potrzebne. 

Koperta na zaproszenie ślubne - adresować ręcznie czy drukować?

Ostatnia kwestia nurtująca wiele par młodych dotyczy sposobu adresowania kopert. Wiele osób zastanawia się, czy dane odbiorcy wypisywać ręcznie, czy może lepiej zastąpić je drukiem. Wybór nie jest łatwy, ale niektóre osoby, zwłaszcza starej daty, uważają, że ręczne adresowanie kopert z zaproszeniem ślubnym nadaje im bardziej personalnego charakteru. Jeśli wybierzesz ręczne adresowanie kopert, to pamiętaj, że dane odbiorcy muszą być napisane starannie i czytelnie, najlepiej piórem. Jeśli żadne z Was nie potrafi ładnie pisać, to zdecydowanie lepiej wybrać ładną czcionkę, np. przypominającą pismo odręczne, niż dać zaproszenie ślubne z bazgrołami na kopercie. 

Zobacz: Laki do koperty

W przypadku adresowania kopert do wysyłki nie ma aż takiego znaczenia, w jaki sposób zaadresujesz kopertę. Istotne jednak jest, by było to czytelne, bo tylko wtedy list ma szansę trafić do właściwego adresata. 

Produkt dodany do ulubionych