Zdarzają się sytuacje, w których młodzi nie mogą przekazać osobiście zaproszeń ślubnych i wysyłają je listem. W takiej sytuacji kopertę z zaproszeniem najlepiej włożyć do innej koperty i dopiero na niej odpowiednio zaadresować list. W trakcie transportu opakowanie zewnętrzne może bowiem ulec zabrudzeniu i zniszczeniu, a dzięki zabezpieczeniu ładna koperta na zaproszenie ślubne znajdująca się wewnątrz przesyłki nie pozostanie zniszczona.
Prawidłowe adresowanie kopert zawierających zaproszenie ślubne do wysyłki jest zgodne z ogólnymi zasadami adresowania kopert. W prawym dolnym rogu wypisujemy dane adresata, rozpoczynając od zwrotu grzecznościowego np. Sz. P., a w kolejnych linijkach wpisując jego personalia oraz dokładny adres zamieszkania. Najlepiej, by adres był kompletny czyli oprócz danych na temat ulicy i miasta zawierał również numer kodu pocztowego.
W lewym górnym rogu koperty lub na jej odwrocie powinniśmy napisać dane nadawcy. W przypadku zwykłych listów nie jest to co prawda wymagane przez pocztę, ale nakazują to zasady dobrego wychowania. Natomiast w przypadku wysyłania zaproszeń ślubnych listem poleconym (co polecamy ze względu na możliwość śledzenia przesyłki), umieszczenie danych nadawcy jest obowiązkowe. Po wypisaniu danych adresata i nadawcy w prawym górnym rogu koperty naklejamy znaczek i przesyłka z zaproszeniem jest gotowa do wysyłki.
Zobacz: Naklejki na koperty
Decydując się na wysyłanie zaproszeń pocztą, nie musisz dodatkowo umieszczać danych odbiorcy na kopercie zawierającej zaproszenie. Osoba, do której adresowany jest list, wie doskonale, że to ona jest odbiorcą i ponowne wypisywanie jej personaliów na kopercie nie jest potrzebne.