Wiele młodych par marzy o tym, by wziąć ślub w bardziej romantycznej scenerii niż sala ślubów w urzędzie stanu cywilnego. Od kilku lat jest to możliwe i bez większych przeszkód można wziąć ślub cywilny w plenerze. Zobaczmy, jak zorganizować taką uroczystość.

Ślub cywilny w plenerze - formalności

Mimo że ślub cywilny w plenerze to zwykle ślub na luzie, to i tak nie można uciec od formalności, dzięki którym zawarcie związku małżeńskiego będzie zgodne z literą obowiązującego prawa. Chcąc zorganizować ślub cywilny w plenerze należy zatem udać się do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego, którym jest urząd właściwy dla miejsca, w którym zamierzacie wziąć ślub. W urzędzie tym trzeba wnieść opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa, ustalić termin ślubu oraz złożyć wniosek o zgodę na ślub w plenerze. 

Wniosek zwykle jest tylko formalnością, ale w przepisach umożliwiających organizację ślubu w plenerze jest informacja o wymaganiach, jakie musi spełniać miejsce udzielania ślubu. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo uczestników i urzędnika, który będzie świadkiem przysięgi. Trudno zatem brać pod uwagę skałę na środku morza czy trudnodostępny szczyt górski. Na miejscu uroczystości musi być bowiem dostępne miejsce przynajmniej dla kilku-kilkunastu gości oraz miejsce, w którym wygodnie będzie można ustawić stolik niezbędny podczas podpisania aktu małżeństwa. Po spełnieniu tych formalności możecie zająć się dalszym etapem organizacji ślubu w plenerze.

Ślub cywilny w plenerze - kwestie organizacyjne

Planując ślub cywilny w plenerze warto przemyśleć nie tylko miejsce ślubu, ale również kwestie praktyczne. Niezbędne będą krzesła dla Was i gości oraz stolik, na którym podpiszecie akt małżeństwa. Warto zadbać również o dekoracje na ślub cywilny w plenerze, które dodatkowo pomogą wprowadzić przyjemną atmosferę podczas uroczystości. 

Planując ślub cywilny w plenerze w naszym klimacie trzeba być również gotowym na kapryśną pogodę. Każdy marzy o tym, by mieć ślub w plenerze w piękny słoneczny dzień, ale warto zawczasu pomyśleć o planie B, gdyby aura nie była zbyt łaskawa. Można rozważyć montaż namiotu nad miejscem uroczystości lub zadbać o parasole dla Was i gości. Dobrym rozwiązaniem może być również organizacja ślubu w ogrodzie sali weselnej, w której w razie niepogody może odbyć się też ceremonia ślubna.

Przygotowując swoją uroczystość ślubną warto zastanowić się również, czy ma to być tradycyjna uroczystość ślubna czy może wolicie ślub cywilny na luzie. W tym drugim przypadku warto jasno przekazać taką informację wysyłając lub wręczając zaproszenia ślubne, żeby goście mogli się odpowiednio przygotować. 

Ślub cywilny w plenerze - koszt

Wiedząc już jak wyglądają formalności związane ze ślubem cywilnym w plenerze oraz najważniejsze sprawy związane z jego organizacją, czas powiedzieć, ile kosztuje ślub cywilny w plenerze.

Na koszt ślubu cywilnego w plenerze składa się kilka rodzajów kosztów. Do znanych z góry należą koszty, które należy uiścić w urzędzie stanu cywilnego czyli:

  • 84zł - koszt aktu małżeństwa
  • 1000zł - koszt organizacji ślubu w plenerze, na który składają się m.in. koszty dojazdu urzędnika

Oprócz tych kosztów trzeba wziąć pod uwagę takie koszty jak:

  • wynajęcia miejsca na ślub cywilny,
  • wypożyczenia krzeseł i innego wyposażenia niezbędnego podczas ślubu,
  • dekoracji miejsca na ślub,
  • transportu gości.

Wysokość wyżej wymienionych kosztów zależy od różnych czynników, dlatego trudno oszacować dokładne kwoty. Nie wszystkie koszty są też konieczne, gdyż możecie zrezygnować z usług firmy wykonującej dekoracje na ślub cywilny, wykonując je samodzielnie lub z pomocą rodziny i przyjaciół. Nie zawsze konieczny jest również transport gości, bo być może bez przeszkód będą oni mogli samodzielnie dojechać na miejsce ślubu.

Jak widzicie organizacja ślub cywilnego w plenerze wcale nie jest trudna. Formalności nie ma zbyt wiele, więc nie ma się czego obawiać. Jeśli zatem chcecie wziąć ślub cywilny w plenerze, to warto zrealizować to marzenie i mieć wspaniałe wspomnienia z tego ważnego dnia na całe życie.

Produkt dodany do ulubionych