Huczne wyprawianie przyjęcia z okazji zawarcia związku małżeńskiego to w naszym kraju wręcz obowiązek. Wielu przedstawicieli starszego pokolenia nie wyobraża sobie wesela bez wielkiej sali bankietowej, tańców i zaproszenia co najmniej setki gości. To bardzo konwencjonalne podejście, z którym młodsi nie zawsze się zgadzają. Coraz częściej odchodzą od sztywnych ram tradycji, chcąc świętować na własny, unikalny sposób. Czy warto rozważyć organizację kameralnego wesela? Jakie są wady oraz zalety podobnej uroczystości?

ZALETY KAMERALNEGO WESELA:

1. Oszczędność czasu i pieniędzy

Ameryki nie odkryje stwierdzenie, że im mniejsza impreza, tym łatwiejsza jest jego organizacja. Dopięcie sali, cateringu, zespołu oraz strojów na ten jeden, wyjątkowy dzień to nie lada wyzwanie. Szczególnie kiedy liczba gości jest trzycyfrowa. 

Kameralne wesela mają tę zaletę, że zaprasza się tylko najbliższych i starannie wyselekcjonowanych gości. W takim wypadku, nie ma potrzeby wynajmowania największej sali w mieście, której obłożenie sięga na kilka lat wprzód. Łatwiej, szybciej i w dogodniejszym terminie można wynająć restaurację lub górski domek.

Im mniej zaproszonych osób, tym mniej czasu trzeba poświęcić na samo wręczanie inwitacji. Oszczędności będą dotyczyły również wyżywienia współbiesiadników. W pamięci gości na dłużej pozostanie wykwintny  obiad weselny, dopieszczony w najmniejszych szczegółach, niż standardowe i nudne potrawy, które kuchnia musi wydać jednocześnie dla ponad stu gości.

2. Wszyscy goście weselni równi sobie

Przy organizacji wesela z trzycyfrową liczbą gości, nie ma fizycznej możliwości, żeby w natłoku obowiązków oraz stresu, poświęcić wszystkim zaproszonym należytą ilość uwagi. Każdy z gości chciałby zamienić choć kilka słów, powspominać dawne czasy czy zatańczyć z nowożeńcami.

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?

Organizując kameralne wesele, zapraszamy niewielu gości; tylko tych najważniejszych i najbliższych sercu pary młodej. Dzięki temu, nikt nie będzie czuł się pominięty podczas uroczystości, a czasu na wspominki będzie aż nadto.

3. Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Szaleństwa na parkiecie, weselne zabawy, oczepiny. Nie każdy czuje się swobodnie w takiej atmosferze. Kiedy przestaniemy patrzeć na wesele, jak na ściśle sformalizowaną uroczystość, która musi obligatoryjnie posiadać kilka następujących po sobie kluczowych punktów, otworzy się przed nami ocean niczym nieskrępowanych możliwości.

Uroczystość z okazji zaślubin swobodnie może przyjąć formę wykwintnego obiadu, imprezy w wynajętym domku letniskowym, a nawet domówki. Dzięki wielu możliwościom wyboru, organizatorzy są w stanie odpowiedzieć na oczekiwania gości, którzy nie zawsze są entuzjastami hucznych wesel.

WADY KAMERALNEGO WESELA

1. Ścisła selekcja gości

Kameralne wesela, w swoim zamyśle, mają zaaranżować intymną atmosferę świętowania najważniejszego dnia w życiu nowożeńców. Niepowtarzalny klimat imprezy osiąga się m. in. dzięki nielicznej grupie gości. Jeśli jedno z małżonków nie posiada licznej rodziny – nie ma żadnego problemu. Trudność zaczyna się w momencie selekcji zaproszeń wewnątrz wielkiego rodu. Można być posądzonym o gradację sympatii wobec różnych członków rodziny, co nie zawsze jest zgodne z prawdą, ale zazwyczaj prowadzi do niezręcznych sytuacji.

2. Oczekiwania względem ślubu kontra rzeczywistość

Wyobrażenie Polaków na temat wesela wydaje się być jednoznaczne. Stoły uginające się od jedzenia, trunki lejące się strumieniami i tańce do białego rana. Taki stereotyp z każdym kolejnym pokoleniem coraz mocniej zakorzeniano w narodowej tradycji. Niektórzy goście nie wyobrażają sobie innego stylu świętowania zawarcia związku małżeńskiego. Zaproszenie na weselny obiad mogą przyjąć ze zmieszaniem, smutkiem lub nawet zawiedzeniem. Nie każdy lubi klimat polskiego wesela, ale wyjątkowości nie można mu odmówić.

Produkt dodany do ulubionych

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.