Wydawać by się mogło, że w projektowaniu zaproszenia ślubnego nie ma większej filozofii. Co może być trudnego w zrobieniu laurki i napisaniu kilku słów? Jeśli ktoś bez podstawowej wiedzy próbował sił w tym przedsięwzięciu to wie, jak dalekie od prawdy są te słowa. Dopasowanie rysunków, czcionek, tekstów oraz ich przestrzenne rozmieszczenie to nie lada wyzwanie. Co zrobić, aby zaproszenie ślubne zachwycało gości?

Kilka podstawowych wiadomości

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnych motywów zaproszeń ślubnych, warto przyswoić podstawową wiedzę i pamiętać o kilku szczegółach, które czasem umykają.

Upewnijmy się, że w wybranym foncie zadbano o zamieszczenie polskich znaków diakrytycznych. Nie ma nic gorszego, niż pojedyncze literki, napisane standardowym Arialem, pośród wymyślnych zawijasów pozostałych znaków.

Ważny jest dobór koloru czcionki, jej wielkość oraz czytelność. Jasne tusze będą dobrze widoczne na ciemny tle, a ciemne na jasnym. Nie zmuszajmy gości do używania lupy w celu rozczytania tekstu na zaproszeniu. Odpuśćmy wybór fontów, które wyglądają zjawiskowo, lecz w niezliczonej liczbie zawijasów gubią treść. Musi być pięknie, ale też praktycznie.

Nie uzupełniajmy zaproszenia jednym rodzajem czcionki tej samej wielkości. Klucz do doskonałego wrażenia końcowego stanowi odpowiedni dobór fontów, dobrze wpasowanych w kompozycję całej inwitacji.

Styl rustykalny zaproszeń ślubnych

Styl rustykalny jest ukłonem w stronę wiejskiej prostoty, natury i odejściem od sztywnego trzymania się z góry nadanej formy. Obrazki zaproszeń w tym motywie powinny prezentować nadgryzione zębem czasu drewno, stonowane barwy ziemi (brązy, beże, zielenie) czy elementy roślinne, takie jak mech, jagody, gałązki. Warto wykonać inwitacje na bazie z ekologicznego papieru, przewiązać jutowym lub lnianym sznureczkiem i idealne, rustykalne zaproszenie ślubne gotowe!

Czcionki, pasujące do stylu rustykalnego, nie mogą być zbyt wyszukane. Zrezygnujmy z filigranowych zawijasów na rzecz lekko niedbałych, grubych linii znaków. A że będzie trochę krzywo? Nierówno? Nic nie szkodzi, bo właśnie na tym opiera się styl rustykalny!

rustykalne zaproszenia w słoneczniki

Zaproszenia ślubne w stylu nowoczesnym

Proste formy, nieoczywiste kształty, eklektyczne połączenia – oto styl nowoczesny. Pomieszanie z poplątaniem – byle w odpowiednim guście i ze smakiem.

Przy projektowaniu nowoczesnych zaproszeń na ślub można nieco zaszaleć. Klasyczna forma z twistem, w postaci nieoczywistego kontrastu kolorystycznego? Świetny pomysł! Trzeba próbować z różnymi materiałami, fakturami, formami, aby znaleźć ten jedyny, niepowtarzalny, idealny efekt końcowy. W trakcie pracy, raz na jakiś czas, warto zerknąć na kompozycję całościowo, by nie okazało się, że elementy do siebie nie pasują.

Brak sztywnych ram stylu nowoczesnego sprawia, że przy doborze czcionki możemy eksperymentować. Bawmy się formą, treścią i układem. Łączmy na pozór sprzeczne fonty, a może okazać się, że efekt końcowy będzie piorunujący, a my stworzyliśmy małe dzieło sztuki.

zaproszenia ślubne w nowoczesnej kopercie z kalki

Klasyczne zaproszenia ślubne

Stawiając na styl klasyczny, wesele nie może się nie udać. Biel, delikatność, zwiewne formy, bogate zdobienia bez nadmiernego nadęcia – to nigdy niewychodząca z mody elegancja! 

zaproszeniach ślubnych klasycznych świetnie odnajdą się białe, perłowe, opalizujące papiery, satynowe wstążeczki, delikatne ornamenty. Blasku i szyku dodadzą drobne cyrkonie lub elementy brokatowe.

W stylu klasycznym najlepiej odnajdą się czcionki cienkie, pochylone, podkreślające delikatność formy i podniosłość uroczystości. Liczne zawijasy przy literach dodają uroku i pozytywnie wpływają na końcowy odbiór, jednak trzeba z nimi uważać. Mogą sprawić, że tekst stanie się nieczytelny. Co za dużo, to niezdrowo!

złocone zaproszenia w klasycznym stylu
Produkt dodany do ulubionych