Podczas organizacji wesela trzeba zaplanować mnóstwo rzeczy, a jedną z najważniejszych jest skompletowanie listy gości. To niełatwe zadanie, bo ograniczenia budżetowe sprawiają, że nie można zaprosić wszystkich, których chcemy i których powinniśmy. Zobaczmy zatem, jak stworzyć listę gości weselnych, by przyjęcie weselne przebiegło w miłej atmosferze.

Najbliższa rodzina

Ślub i wesele to uroczystość, którą najczęściej chcemy świętować z najbliższymi. Nic zatem dziwnego, że lista gości weselnych na honorowym miejscu zawiera rodziców i rodzeństwo pary młodej oraz dziadków, jeśli jeszcze żyją. W skład najbliższej rodziny wchodzą również małżonkowie i dzieci rodzeństwa, których również nie może zabraknąć na liście gości weselnych. 

W zależności od tego, jak dużo rodzeństwa ma para młoda i jaki jest ich stan rodzinny, lista gości weselnych składających się z najbliższej rodziny może liczyć od kilku do kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu osób.

Winietki ślubne

Zapoznaj się z ofertą personalizowanych winietek na stoły

Pozostała rodzina bliższa i dalsza

Kolejną grupę na liście gości weselnych stanowi rodzeństwo rodziców czyli wujkowie i ciocie z małżonkami. Jeśli para młoda utrzymuje bliski kontakt z kuzynostwem, to często zaprasza na wesele nie tylko rodzeństwo rodziców, ale również ich dzieci. Decyzja ta zależy jednak od układów rodzinnych oraz od relacji między nimi, bo przy dużej liczbie kuzynów i ograniczonej liczbie gości weselnych czasem trzeba dokonywać wyboru, kogo zaprosić.

Podczas tworzenie listy gości weselnych warto sobie wypisać wszystkich członków rodziny, a następnie zastanówcie się, których chcecie, a których powinniście zaprosić z powodu układów rodzinnych. Pamiętajcie, że to Wasze wesele i nie musicie zapraszać osób, które widzieliście ostatni raz wiele lat temu lub z którymi jesteście skonfliktowani. Ich obecność na weselu nie będzie dla Was miła i może wprowadzić dodatkowy stres, który zepsuje radość z uroczystości. 

Przyjaciele i znajomi młodych

Dla niejednej pary młodej ważnymi gośćmi są przyjaciele i bliscy znajomi, bo to właśnie z nimi znają się najlepiej i chcą spędzić ten dzień. Niestety budżet przeznaczony na wesele nie jest z gumy i często podczas tworzenia listy gości weselnych trzeba dokonywać wyboru, kogo zaprosić. Jeśli młodzi prowadzą bogate życie towarzyskie i utrzymują bliskie kontakty z dużą liczbą osób i nie chcą dokonywać wyboru, to alternatywą może być druga impreza weselna przeznaczona tylko dla młodych. Na takim weselu jest zwykle mniej jedzenia niż na tradycyjnym przyjęciu weselnym, a liczy się dobra zabawa w miłym gronie najbliższych przyjaciół. Można zatem zrezygnować z zaproszenia kilku przyjaciół na oficjalne wesele, a budżet na to przeznaczony wydać na imprezę dla młodych.

Lista gości weselnych - o czym jeszcze warto pomyśleć?

Tworząc listę gości weselnych warto pomyśleć o tym, by na naszym weselu nikt nie czuł się samotny. Dobrze jest zatem zapraszać gości z rodziny i przyjaciół z osobami towarzyszącymi, nawet jeśli jeszcze nie znamy ich osobiście. Dzięki temu poczują się oni lepiej, bo będą mieli z kim potańczyć, gdy wokół będą same pary. Niektórzy mimo takiego zaproszenia i tak zdecydują się przyjść na wesele samotnie, bo nie mają swoich partnerów i lepiej będą się czuć w towarzystwie rodziny niż u boku osoby wybranej na chybcika.

Warto również przemyśleć, czy lista gości weselnych ma obejmować tylko dorosłych, czy chcemy zapraszać dzieci. Decyzja należy do państwa młodych i coraz więcej par decyduje się na organizację wesela bez dzieci. To Wasza decyzja, ale pamiętajcie, że nie każdy gość będzie z tego zadowolony, bo nie każdy ma możliwość organizacji opieki dla dzieci na czas ślubu i wesela. Może się zatem okazać, że niektórzy goście przyjdą tylko na ślub, a nie na przyjęcie weselne, bo nie będą mieć z kim zostawić dzieci. 

Gdy już zakończycie kompletowanie listy gości weselnych, to czas na kolejny krok, czyli musicie zastanowić się, jak usadzić gości na weselu, co również wcale nie jest takie proste. 

Produkt dodany do ulubionych

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.