Pierwszy taniec to jeden z tradycyjnych elementów wesela, a jednocześnie moment, który często przysparza młodej parze wielu stresów i zmartwień. Jest jednak wiele sposobów, by uporać się z negatywnymi emocjami. Kwestia podejścia do tego elementu wesela, jego wykonania oraz oprawy pozwala na dużą dowolność. Co zrobić, jeśli obawiamy się pierwszego tańca, lub nie podoba nam się jego rola w uroczystości? Czy możemy z niego zrezygnować, lub przerobić go tak, by mimo to zachować jego symbolikę?

Symbolika pierwszego tańca

Pierwszy taniec dla wielu par jest symbolem rozpoczęcia wspólnego życia. Tradycyjnie uznawany bywa za metaforyczne przedstawienie skonsumowania małżeństwa, a także zjednoczenia małżonków, wzajemnego wsparcia, stawiania czoła trudnościom oraz przeżywania cudownych chwil razem. Przyjęcie przez kobietę zaproszenia do tańca bywa niekiedy interpretowane jako przyjęcie zaproszenia do wspólnego przejścia przez życie.

Obawy i zmartwienia

Niektóre pary stresują się na myśl o pierwszym tańcu: nie czują się dobrze będąc w centrum uwagi, obawiają się błędów oraz tego, że nie sprostają domniemanym wymaganiom gości. Jest jednak wiele środków, które można podjąć, by zminimalizować negatywne emocje. Jedną z popularnych sztuczek jest okraszenie tańca efektami takimi jak mgła, bańki mydlane lub konfetti. Oprócz stworzenia niezwykłej atmosfery i zapewnienia zjawiskowych zdjęć, mogą one odwrócić uwagę gości od potencjalnych błędów. Większą pewność siebie zapewnią również rozpoczęte z odpowiednim wyprzedzeniem lekcje tańca. Warto zdecydować się na muzykę z wyraźnym rytmem, do której łatwo będzie dopasować kroki. Innym pomysłem jest podejście do pierwszego tańca na wesoło, postawienie na zabawną choreografię, która niewątpliwie rozluźni atmosferę oraz pozwoli na nabranie dystansu względem ewentualnych pomyłek.

A może jednak warto zrezygnować?

Pierwszy taniec to zjawisko szeroko zakorzenione w naszej kulturze. Rezygnacja z niego może okazać się zaskoczeniem dla części gości przywiązanych do tradycji. Ponad zwyczajami i oczekiwaniami innych należy jednak w tym wyjątkowym dniu postawić pragnienia młodej pary, dążącej do tego, by wesele stało się najpiękniejszym momentem w ich życiu. Istnieje wiele możliwości w kwestii zastąpienia pierwszego tańca. Kreatywność niewątpliwie popłaca! Zespół, lub sami państwo młodzi, mogą oficjalnie zaprosić gości na parkiet. Wiele osób decyduje się także na rozpoczęcie zabawy od przemowy bądź prezentacji, która pozwoli im wyrazić swoje uczucia dotyczące ceremonii oraz historię swojej miłości. Jeśli młoda para posiada uzdolnienia muzyczne, pierwszy taniec można zastąpić pierwszą wspólnie zaśpiewaną piosenką lub zagraną melodią, ewentualnie pozwolić, by jeden z małżonków sam wykonał utwór dedykowany drugiej połówce. Osoby z zacięciem teatralnym mogą postawić na odegranie sceny lub pantomimy inspirowanej ich związkiem, symboliką małżeństwa oraz nadzieją na szczęśliwą przyszłość.  Innym pomysłem jest uroczyste podanie dań, wprowadzające niezwykłą atmosferę.

Pierwszy taniec to element tradycji, która zmienia się nieco w zależności od pragnień oraz potrzeb młodej pary. Choć wiele wesel odbywa się według podobnego schematu, każde z nich jest wyjątkowe, dzięki cząstce siebie, którą do klasycznej formuły wprowadza indywidualna wizja małżonków. Warto pamiętać, że uroczystość ta jest przede wszystkim ich świętem, powinna zatem być zgodna z ich marzeniami i zostać przez nich zapamiętana jako jedna z najpiękniejszych chwil w życiu.

Produkt dodany do ulubionych