Ślub to przełomowe wydarzenie dla wielu par, które decydują się rozpocząć dalszy etap swojego życia jako mąż i żona. Wiele z nich decyduje się na ślub cywilny, który co prawda nie jest jeszcze tak popularny jak ślub kościelny czy konkordatowy, ale daje zdecydowanie szersze możliwości jeśli chodzi o wybór miejsca zawarcia małżeństwa. Zobaczmy zatem, jak wygląda ślub cywilny i jak wygląda jego organizacja w praktyce.

Co znajdziesz w artykule:

  • Ślub cywilny - od czego zacząć?
  • Ile się czeka na ślub cywilny?
  • Ile kosztuje ślub cywilny?
  • Jak przebiega ślub cywilny?

Ślub cywilny - od czego zacząć?

Planując ślub cywilny trzeba zacząć od wyboru miejsca, w którym ma się on odbyć. Można bowiem wziąć ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego, ale można również zorganizować ślub cywilny w plenerze. Co ważne, nie musicie się sugerować miejscem swojego zamieszkania, bo właściwym urzędem, w którym będziecie załatwiać wszelkie formalności będzie USC właściwy dla miejsca planowanego ślubu cywilnego. Jeśli zatem mieszkacie w Krakowie, a chcecie wziąć ślub cywilny w plenerze na plaży czy w górach, to musicie udać się do urzędu właściwego dla miejsca ślubu. Jeśli zaś wybieracie ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego, ale w Warszawie, a nie w miejscu zamieszkania, to wszelkie formalności musicie załatwiać w warszawskim USC.

Zobacz: Zaproszenia ślubne

Po wyborze miejsca zawarcia małżeństwa czas na formalności czyli zebranie potrzebnych dokumentów. Jeśli oboje jesteście pełnoletni i nie byliście wcześniej w innych związkach małżeńskich, to wystarczy udać się do USC z dowodem tożsamości i odpisem skróconym aktu urodzenia. Jeśli któreś z Was było wcześniej w związku małżeńskim, to będą potrzebne dokumenty potwierdzające ustanie tego związku np. orzeczenie sądu o rozwodzie, ustaniu lub unieważnieniu małżeństwa. W przypadku wdowy/wdowca potrzebny będzie skrócony akt zgonu małżonka. Jeśli Wasza sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo np. w grę wchodzi związek małżeński z osobą poniżej 18 roku życia lub z cudzoziemcem, to będą potrzebne dodatkowe dokumenty. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się wcześniej z wybranym USC i zapytać, jakie dokumenty należy ze sobą przynieść.

Warto również przemyśleć wybór świadków na ślub cywilny, których obecność jest niezbędna dla ważności przysięgi małżeńskiej. Świadkami mogą być osoby pełnoletnie, które są w stanie zrozumieć słowa przysięgi małżeńskiej. Mogą to być osoby tej samej płci lub para - nie ma co do tego żadnych wymogów formalnych. 

Ile się czeka na ślub cywilny?

Załatwianie formalności warto rozpocząć wcześniej, gdyż w popularnych USC na termin ślubu cywilnego czeka się nawet kilka miesięcy. Są jednak również miejsca, w których termin ślubu cywilnego można ustalić niemal z dnia na dzień, ale nie wcześniej niż 30 dni od złożenia w urzędzie stosownych dokumentów. Odstępstwo od tej reguły jest możliwe, ale udziela się go jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Czas oczekiwania na ślub jest zależny od danego USC, jego popularności oraz sezonu. Znacznie trudniej jest bowiem dostać termin w sezonie ślubnym czyli w okresie od czerwca do października, a znacznie łatwiej w miesiącach zimowych i wiosennych, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

Jeśli zależy Wam na czasie lub konkretnym terminie, a miejsce ślubu nie jest tak istotne, to warto podzwonić wcześniej po USC i dowiedzieć się, jakich terminów należy się spodziewać. Dokumenty potwierdzające, że możecie wziąć ślub cywilny są ważne 6 miesięcy, a zatem biorąc pod uwagą wspomniany wyżej czas minimalny 30 dni i maksymalny 6 miesięcy, to można przyjąć, że ślub odbędzie się w terminie zawierającym się w tym okresie.

Zobacz: Papeteria ślubna

Ile kosztuje ślub cywilny?

Przygotowania do ślubu cywilnego obejmują również budżet, jaki para młoda jest gotowa poświęcić na ten cel. W przypadku ślubu cywilnego opłaty te nie są wysokie, chyba że zdecydujecie się na ślub cywilny w plenerze. Jeśli ślub cywilny będzie się odbywał w urzędzie stanu cywilnego, to poniesiecie opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84zł. Czasem mogą pojawić się dodatkowe koszty, jeśli trzeba będzie zamówić odpis aktu urodzenia, ale są to kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych.

Większe koszty musicie ponieść, jeśli zdecydujecie się na ślub cywilny w plenerze. Wówczas koszt ślubu cywilnego rośnie o 1000zł, gdyż tyle wynosi opłata za organizację ślubu poza murami urzędu stanu cywilnego.

Jak przebiega ślub cywilny?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa ślub cywilny. Zwykle całą ceremonię ślubną udaje się zmieścić w czasie 15-30 minut. Po sprawdzeniu tożsamości pary młodej oraz świadków, którzy muszą przedstawić dokumenty tożsamości, ceremonia może zostać rozpoczęta.

Na jej początku głos zabiera urzędnik prowadzący ceremonię ślubną, który w kilku słowach podkreśla ważny charakter tej chwili. Później para młoda skład przysięgę małżeńską, a urzędnik stwierdza jej ważność. Elementem kończącym ceremonię ślubną jest podpisanie dokumentów zarówno przez parę młodą, jak i świadków. Jeden egzemplarz odpisu skróconego aktu małżeństwa dostaniecie od razu po ślubie. 

Zobacz: Zaproszenia na ślub cywilny - teksty do zaproszeń

Produkt dodany do ulubionych