Słowo kryzys mrozi krew w żyłach wielu młodym parom wchodzącym w nowy, wspólny etap życia. Po globalnym kryzysie zdrowotnym spowodowanym pandemią wszystko wskazywało na to, że najgorsze mamy już za sobą. Pewnym było jednak, że przyjdzie pora i na kryzys gospodarczy. Bo jak po deszczu wychodzi słońce, tak po hossie zawsze przychodzi bessa. Oliwy do ognia dolała wojna na terenie Ukrainy. I tak mamy szalejącą inflację i drożyznę. Nie jeden by zapytał: jak żyć? Ano trzeba starać się żyć normalnie, planować i starać się przechytrzyć otaczającą nas rzeczywistość. 

Jak zorganizować udaną uroczystość ślubną i przyjęcie weselne w czasie kryzysu gospodarczego?

Przede wszystkim najważniejszy jest plan i harmonogram, który pozwoli wam rozciągnąć w czasie wszystkie czynności i związane z nimi wydatki. Planuj z wyprzedzeniem -dobrym rozwiązaniem jest planer ślubny, w którym możecie zapisać sobie dokładnie co, kiedy i za ile. Planowanie wesela z dużym wyprzedzeniem pozwoli na zgromadzenie odpowiedniej ilości środków na czas. Dodatkowym atutem będzie większa kontrola nad wydatkami i pewność, że o niczym nie zapomnicie.

Udany ślub nie może się obejść bez gości, dlatego, aby frekwencja była wzorowa, to trzeba o nim poinformować zainteresowanych wcześniej. Im wcześniej wasi bliscy będą wiedzieć o szykującej się imprezie, tym lepiej się do niej przygotują. I tutaj dokładnie tak jak wy, będą mogli rozciągnąć w czasie wydatki związane z uczestnictwem w waszym święcie. Bez wątpienia warto zacząć zapraszać na 6, a nawet 8 miesięcy przed planowaną uroczystością.

Alternatywne pomysły na wesele w czasie kryzysu finansowego

Najbardziej radykalnym pomysłem jest ograniczenie liczby gości. Czyli wesele tylko dla najbliższych, a resztę zapraszamy tylko na uroczystość ślubną. Z pewnością jest to trend, który będzie przybierał na sile. Jednak w sytuacji, gdy macie dużą rodzinę, rozwiązanie to nie jest dla was.

Rezygnacja z wesela na rzecz uroczystego obiadu. Tu nie będzie problemu z wyborem kogo na sam ślub, a kogo na ślub i wesele. Plusem takich spokojniejszych uroczystości jest możliwość nawiązania kontaktu z większością gości, co w przypadku głośnych wesel bywa niemożliwe. Pamiętajcie, że każda uroczystość bez względu na jej formę może być niezapomniana.

Oszczędności można poszukać, zastępując jedne produkty i usługi ślubne innymi np:

  • DJ zamiast zespołu
  • rezygnacja z fotografa na rzecz zdjęć robionych przez waszych przyjaciół i rodzinę
  • kwiaty sztuczne zamiast żywych (sale możecie udekorować z przyjaciółmi)
  • zaproszenia gotowe do wypisania zamiast personalizowanych
  • mniejsza ilość ciepłych posiłków, jeśli nie planujecie bawić się do białego rana
  • suknia ślubna używana zamiast nowej i tak dalej...
Tanie zaproszenie na ślub ze zdjęciem i białymi kwiatami
Personalizowane zaproszenie w różowe kwiaty

Jak poradzić sobie z dodatkowym stresem związanym z organizacją ślubu w czasie kryzysu?

Ważne jest, aby nie rezygnować do końca z siebie i swoich marzeń, ale przy tym być elastycznym i szukać nowych, alternatywnych rozwiązań. Bo tylko tak można zorganizować udany ślub i wesele w ramach swoich możliwości finansowych. Nieocenione w tym czasie są pomoc i wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Pamiętajcie przy tym, że najważniejsi w tym dniu jesteście wy i wasi bliscy, którzy humorem i radością zrobią wam w tym dniu klimat i niezapomniany dzień.

Produkt dodany do ulubionych