Planując ślub kościelny wiele par zastanawia się, czy lepiej zaplanować ślub konkordatowy czy może oddzielnie wziąć ślub cywilny. Każde z tych rozwiązań niesie za sobą identyczny skutek czyli ważność małżeństwa w świetle prawa, ale różni się pod względem organizacji. Zobaczmy zatem, czy warto wziąć ślub konkordatowy i w jaki sposób można go zorganizować.

Ślub konkordatowy - co to jest?

Ślub konkordatowy to połączenie ślubu kościelnego ze ślubem cywilnym. Para młoda, biorąc ślub konkordatowy, pozostaje małżeństwem zarówno sakramentalnym, jak i formalnym. Podczas jednej uroczystości podpisywane są bowiem zarówno dokumenty kościelne, jak i przygotowane wcześniej dokumenty cywilne. 

Ślub konkordatowy jest możliwy dzięki tzw. konkordatowi, czyli umowie pomiędzy państwem a kościołem. Co ważne, konkordat dotyczy jedynie religii katolickiej i z możliwości zawarcia związku małżeńskiego w tej formie mogą skorzystać jedynie osoby, które biorą ślub kościelny. Nie mogą z niego skorzystać osoby biorące ślub jednostronny. W takiej sytuacji, jeśli chcą by ich związek małżeński miał również skutki prawne, to muszą oni udać się również do urzędu stanu cywilnego.

Korzyści z zawarcia ślubu konkordatowego

Wiedząc już, czym jest ślub konkordatowy warto przyjrzeć się korzyściom, jakie za sobą niesie. Zdecydowanym plusem jest możliwość organizacji tylko jednej uroczystości, podczas której para młoda będzie ślubować sobie miłość do grobowej deski. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ilość spraw organizacyjnych, które są związane z organizacją ślubu i wesela. Młodzi nie muszą organizować innej sukni na ślub cywilny, ponownie zapraszać gości, czy planować choćby niewielkiego poczęstunku po uroczystości. 

Organizacja ślubu konkordatowego pozwala również podkreślić wagę przysięgi małżeńskiej składanej przed Bogiem, która dla wierzących katolików jest istotą związku małżeńskiego. Możliwość jednoczesnego wypełnienia formalności jest więc dla nich dużym ułatwieniem, gdyż do przysięgi składanej w urzędzie stanu cywilnego nie przywiązują żadnej wagi.

Wady zawarcia ślubu konkordatowego

Mimo wskazanych wyżej niezaprzeczalnych zalet ślubu konkordatowego, niektórzy młodzi nie mogą lub nie chcą skorzystać z takiej możliwości. Przeszkodą może być m.in. ślub jednostronny, czyli taki, w którym tylko jedna osoba z pary zawiera związek sakramentalny. W takiej sytuacji organizacja ślubu konkordatowego jest niemożliwa i para musi również zawrzeć związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego.

Wadą ślubu konkordatowego dla niektórych może być również fakt, że co do zasady powinien odbyć się on w kościele lub kaplicy. Do rzadkości należą śluby kościelne w plenerze, gdyż wymaga to pisania specjalnej prośby do lokalnego biskupa, która musi być dobrze uargumentowana, a wybrane miejsce musi być godne zawarcia sakramentu małżeństwa. Biskup nie zawsze wyraża zgodę na takie rozwiązanie, a czas oczekiwania na jego odpowiedź może sięgać nawet kilku miesięcy. W związku z tym, pary marzące o ślubie w plenerze często wybierają tradycyjny ślub w kościele oraz ślub cywilny w plenerze, którego organizacja jest znacznie prostsza. Dzięki temu mogą bez przeszkód spełnić swoje marzenie o ślubie plenerowym, a jednocześnie zawrzeć sakramentalny związek małżeński.

Czy warto wziąć ślub konkordatowy?

Znając zalety i wady ślubu konkordatowego czas zastanowić się, czy to rozwiązanie godne uwagi. Z pewnością za takie uznają je osoby wierzące, dla których najistotniejsze jest zawarcie małżeństwa przed Bogiem. Jeśli oprócz tego para marzy również o ślubie w plenerze lub ma w planie organizację dwóch imprez weselnych np. jednej dla znajomych po ślubie cywilnym, a drugiej dla rodziny po ślubie kościelnym, to ślub konkordatowy nie sprawdzi się w ich przypadku. Na szczęście każda para młoda ma wybór, jaki ślub będzie zawierać, więc przed podjęciem decyzji może rozważyć wszelkie za i przeciw i wybrać to rozwiązanie, które będzie dla nich korzystne.

Produkt dodany do ulubionych

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.