Zawarcie małżeństwa, niezależnie od tego, czy będzie to ślub cywilny, ślub kościelny czy ślub konkordatowy, wymaga posiadania świadków. To oni swoim podpisem potwierdzają, że zawarcie związku małżeńskiego, ale ich rola zwykle nie ogranicza się tylko do tego. Zobaczmy zatem, kto może zostać świadkiem i jak wybrać najlepszych świadków dla siebie.

Świadkowie na ślub - kto może być świadkiem?

Świadkowie na ślub z racji swojej ważnej roli, którą muszą spełnić, pewne wymagania. Niezależnie od tego, czy będzie to ślub cywilny, kościelny czy ślub konkordatowy, świadkowie muszą być pełnoletni. Nie ma natomiast wymagań dotyczących ich stanu cywilnego, więc świadkami mogą być zatem zarówno osoby stanu wolnego, jak i będące w związku małżeńskim. Nie ma również wymagań dotyczących płci świadków. Zwyczajowo jest to para, a zatem mamy świadka panny młodej i świadka pana młodego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by świadkami ślubu były dwie kobiety lub dwóch mężczyzn.

Warto również wiedzieć, że wśród wymagań dotyczących świadków ślubu kościelnego nie ma nic na temat ich wiary. Kodeks prawa kanoniczny mówi bowiem, że „Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków” (kan. 1108 § 1).” Praktyka pokazuje jednak, że w niektórych parafiach może być problem, gdy świadkowie nie są osobami wierzącymi, dlatego przed wyborem świadków warto wybadać jak wygląda sytuacja w parafii, w której ma być zawarty związek małżeński.

Obowiązki świadkowej i świadka

Jak napisaliśmy wyżej, głównym zadaniem świadków na ślubie jest złożenie podpisu, który potwierdzi zawarcie przysięgi małżeńskiej. Warto jednak pamiętać, że zwyczajowo świadkowie mają również inne obowiązki, o których wypełnienie mogą zostać poproszeni. Bardzo często to świadkowa organizuje wieczór panieński panny młodej, pomaga jej przy wyborze sukni ślubnej oraz służy pomocą przy organizacji ślubu i wesela. 

Bardzo często jest ona również niczym Anioł Stróż dla panny młodej w dniu ślubu. Może pomagać przygotować się pannie młodej do ceremonii zaślubin, wspierać podczas uroczystości, służyć pomocą przy odbieraniu kwiatów i prezentów oraz w czasie wesela, gdy panna młoda będzie chciała się przebrać, poprawić makijaż czy odrobinę odsapnąć. W niektórych rejonach świadkowa pomaga również organizować zabawę na weselu i dba o to, by wszyscy goście dobrze się bawili.

Trudno mówić o dokładnej liście zadań, które młodzi będą chcieli powierzyć swoim świadkom. Sporo zależy od tradycji regionalnych oraz od liczby innych pomocników, którzy wspierają młodych podczas uroczystości weselnych. Na tradycyjnym góralskim weselu przed ślubem młodym towarzyszą druhny i drużbowie, którzy muszą być stanu wolnego, a po ślubie i w trakcie wesela ważną rolę pełnią starostowie, do których należy pomoc w organizacji dobrej zabawy. To oni również wyprowadzają młodych z kościoła, symbolicznie przyjmując ich do grona osób w związku małżeńskim.

Wybór świadków - kto będzie najlepszym świadkiem?

Znając formalne wymagania dotyczące świadków oraz zadania, jakie przed nimi stoją, czas zastanowić się, kogo wybrać na świadków. Zwykle panna młoda decyduje o tym, kto będzie jej świadkową, a pan młody wybiera świadka dla siebie. Na tę zaszczytną rolę zwykle wybiera się osobę bliską, której obecność będzie dla młodych miła. Może to być zatem siostra lub brat, ale nie ma żadnych przeszkód, by tę rolę pełniła przyjaciółka i przyjaciel. Należy jednak pamiętać, że wybór świadka spoza najbliższej rodziny może być przyczyną konfliktów i niesnasek w rodzinie, dlatego zawsze warto dobrze przemyśleć tę decyzję.

W przypadku ślubu cywilnego można również skorzystać ze świadka z urzędu. Taką wolę należy jednak zgłosić wcześniej, najlepiej od razu przy rezerwacji terminu ślubu. W takiej sytuacji rolę świadków przyjmują urzędnicy stanu cywilnego, którzy swoim podpisem zaświadczają ważność ceremonii ślubnej. Zwykle nie ma przeszkód, by znaleźć świadków z urzędu, gdy ślub cywilny odbywa się w urzędzie w zwykły dzień roboczy. Gdy jednak para młoda chce zorganizować ślub cywilny w plenerze i ceremonia ta ma się odbyć w dzień wolny od pracy, to znalezienie świadków z urzędu może być nieco większym problemem. 

Produkt dodany do ulubionych

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.