Powszechnie wiadomo, że panna młoda w dniu ślubu ma na nodze podwiązkę ślubną. To charakterystyczny i obowiązkowy element jej stroju, a przede wszystkim – to tradycja, której przypisuje się często znaczenie magiczne. Łączy się ona z przynoszeniem pomyślności i szczęścia. Ponadto to wyjątkowy i elegancki element bielizny. Jaka jest symbolika podwiązek? Skąd się wzięła ta tradycja? Która podwiązka ślubna jest najlepsza?

Historia podwiązek ślubnych

Podwiązki cieszyły się popularnością już w XVIII-wiecznej Francji. Kiedyś służyły do podtrzymywania pończoch, następnie zostały zastąpione przez pas do pończoch, po czym całkowicie wyparte wraz z pojawieniem się rajstop. Zgodnie z tradycją i ślubnymi przesądami, podwiązka ślubna ma zapewnić nowożeńcom życie w szczęściu, zgodzie i namiętności. Wiele krajów świata uważa podwiązkę ślubną za swoisty amulet panny młodej.

Kolor podwiązki ślubnej

Dawniej podwiązki ślubne występowały w kolorze białym, co świadczyć miało o czystości małżonki. Zwyczaj ten jednak przeszedł transformację, i zgodnie z angielskim zwyczajem, panna młoda powinna mieć na sobie: coś pożyczonego, coś nowego, coś starego i coś niebieskiego. Kolor niebieski ma zagwarantować wierność małżeńską – dlatego też wybierany jest dosyć często. Jeżeli nie jesteś przekonana do niebieskiego, możesz wybrać coś z elementami w tych odcieniach. Najczęściej jednak sięga się po białe podwiązki ślubne, ponieważ są najbardziej uniwersalne i delikatne.

Na której nodze nosić podwiązkę?

Tradycja nakazuje założenie podwiązki ślubnej na lewą nogę tak jak w przypadku balu studniówkowego (od strony serca). Najlepsze miejsce to tuż nad kolanem, tak, aby się nie zsuwała. Zakłada się ją jeszcze przed ślubem i nie można się jej pozbyć aż do nocy poślubnej. Podwiązkę powinien zdjąć mąż. Przesąd głosi, że jeżeli nie użyje w tym celu rąk, parze towarzyszyć będzie szczęście i namiętność w życiu seksualnym.

Funkcja podwiązki – oczepiny

Współcześnie istnieje zwyczaj rzucania welonem lub podwiązką przez panny młode podczas oczepin. Pan młody natomiast rzuca muszką lub krawatem. Dzięki temu panny i kawalerowie mogą złapać elementy ślubne, które są przepowiednią rychłych zaślubin. 

Jaką podwiązkę ślubną wybrać?

Podwiązka ślubna jest elementem bielizny, która pozwala czuć się kobieco i wyjątkowo. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo podwiązek ślubnych w wielu przepięknych kolorach, stylach i krojach. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego została wykonana podwiązka, aby nie podrażniała skóry i zapewniła komfort.

 • przede wszystkim dobierz odpowiedni rozmiar – ważne, abyś w tym wyjątkowym dniu czuła się komfortowo, więc upewnij się, by podwiązka nie była zbyt luźna,
 • zadbaj o to, by podwiązka cię nie uwierała, ponieważ często są sowicie zdobione,
 • warto, aby podwiązka miała silikonowy pasek, wtedy nie będzie się zsuwać,
 • dopasuj podwiązkę pod fason sukienki, aby się nie odznaczała.

Najmodniejsze podwiązki ślubne

 1. Klasyczna podwiązka – to klasyk ślubny, który stawia na minimalizm. Może być biała lub beżowa z delikatną wstążką z jedwabiu.
 2. Niebieska podwiązka ślubna – to wybór dla przesądnych pań młodych. Najlepiej postawić na delikatne, pastelowe odcienie.
 3. Dekoracyjna podwiązka – taka z dużą kokardą! Sprawdzi się u kobiet, które mają rozłożystą suknię.
 4. Gruba podwiązka z falbaną – będzie pasowała paniom o rozmiarze plus size.
 5. Koronkowa podwiązka – doskonale wkomponuje się w koronkową bieliznę.
 6. Haftowana podwiązka – ręcznie robione podwiązki to absolutny hit ostatnich lat.
 7. Podwiązki w kwiaty – motywy kwiatowe to również jeden z nieprzemijających klasyków.
 8. Podwiązka z inicjałami – inicjały państwa młodych zdecydowanie uczyni ten atrybut wyjątkowym.
Produkt dodany do ulubionych