Organizowanie wesela zimą wiążę się wieloma niedogodnościami. Surowa aura na zewnątrz wymusza bowiem podejmowaniem decyzji, które zmienią nie tylko wygląd imprezy, ale i w znacznym stopniu podniosą koszt całego przedsięwzięcia. Jeśli jednak uwielbiasz tę wspaniałą porę roku lub po prostu jesteś zmuszony do organizacji wesela zimą, przeczytaj nasz artykuł. Pomożemy Ci rozwiązać najczęstsze problemy, a także podpowiemy, na co zwrócić największą uwagę.

Zimno na zewnątrz, ciepło w serduchu

Głównym i największym problemem organizacji zimowego wesela jest ujemna temperatura, panująca na zewnątrz. Sprawia ona, iż bardzo często będziemy musieli zrezygnować z wielu atrakcji m.in. plenerowego przyjęcia, lekkich oraz zwiewnych strojów, a także niektórych naturalnych dekoracji. Gdy temperatura za oknem spadnie poniżej zera, musimy zadbać o komfort termalny wszystkich uczestników wesela. Dlatego najlepszą decyzją będzie skrócenie czasu przebywania na zewnątrz oraz w budynkach, które mają niewydajne ogrzewanie (surowe mury kościoła). Pomóc w tym może szybki transport dla wszystkich gości, a także przeniesienie sesji ślubnej na cieplejsze dni. Ponadto, musimy zadbać o sam dom weselny lub miejsce, w którym będziemy wyprawiać wesele, aby było ciepłe oraz przytulne dla współbiesiadników. Organizacja wesela zimą wiąże się również z dopasowaniem stroju do mrozu i niepogody. O ile Pan Młody wystarczy, że założy kurtkę lub płaszcz, o tyle Pani Młoda musi nieco bardziej wysilić się nad uzupełnieniem kreacji. Pomoc może stanowić stylowy płaszcz, futerko bądź kamizelka nakładana bezpośrednio na suknię ślubną. 

Zobacz: Zaproszenia ślubne

Długie wieczory – więcej światła!

Zimowe wieczory są bardzo ciemne i bardzo długie, dlatego organizując wesele w grudniu, styczniu bądź lutym, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tę zależność. Wymusza ona dodatkowe oświetlenie np. w kościele, urzędzie stanu cywilnego czy domu weselnym. Ponadto, zimą szybciej robi się ciemno, dlatego większa część weselnej imprezy będzie trwała po zmroku. Ma to znaczenie zwłaszcza dla kierowców, którzy zajmą się odwożeniem gości. Szybko zapadająca ciemność niesie ze sobą jednak wielki potencjał. Jeśli marzy Ci się cudowne wesele przy naturalnym blasku lampionów czy świec, nie ma lepsze pory roku niż zima do wydobycia naturalnego piękna ozdób. Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu źródeł otwartego ognia np. za pomocą szklanych kloszy.

Przez zawieruchę i śnieżne zaspy!

Zimowe wesele to również utrudnienia związane z komunikacją ze względu na niespokojną aurę. Aby dopiąć wszystko na ostatni guzik i zadbać o wszystkich naszych gości, powinniśmy zorganizować odpowiedni transport. W razie gwałtownego pogorszenia pogody np. w postaci zamieci śnieżnej musimy pamiętać o możliwości przenocowania zaproszonych osób, które przyjechały z daleka. Pogodowe anomalia prawdopodobnie również wpłyną na naszą przejażdżkę z kościoła/urzędu do lokalu, w którym odbędzie się wesele. Dlatego dobrze zawczasu przygotować nasz samochód, powóz bądź motocykl do jazdy po śniegu oraz lodzie. Przydadzą się łańcuchy, łopaty oraz zapasy piasku i soli. Zimowa aura może jednak sprawić, iż nasze wesele stanie się bajkowe. Musimy jednak mieć pewność, iż śnieg spadnie w obfitych ilościach. Wówczas możemy odbyć podróż jako para młoda saniami! 

Sprawdź: Papeteria ślubne

Bądź królową balu, a nie zimy

Mróz, śnieg i podmuchy wiatru. Dla każdej kobiecej kreacji weselnej takie warunki zwiastują jedynie katastrofę. Nie dla Pani Młodej, wszakże to jej dzień! Powinna ona pamiętać nie tylko o tym, aby było jej ciepło, ale również, aby szałowo wyglądać. Dlatego nie należy przesadzać z ilością warstw ochronnych oraz dodatków w postaci szali, rękawiczek czy czapek. Najważniejsze, aby zimowa kreacja weselna uwypuklała to, co najlepsze w figurze Pani Młodej oraz nie była jedynie praktycznym strojem. Aby dodać lekkości sukni ślubnej, można dodać do niej delikatny dodatek w postaci puchatego szala lub kryształowych kolczyków w kształcie śnieżynek. Jeśli już bierzemy ślub w zimie, uczyńmy z niej atut, który wybrzmi w strojach!

Zalety organizowania wesela zimą

Wydaje się, że zima to okropna pora roku na wesela. Sprawia, że należy przemyśleć wszystkie atrakcje kilka razy oraz nie pozwala na nieskrępowanie, jakie niosą ze sobą letnie wieczory. Warto jednak spojrzeć na to z innej strony i docenić zalety zimowej aury oraz jej wpływu na wesele. Po pierwsze, organizacja imprezy weselnej zimą jest o wiele łatwiejsza, gdyż sale i domy weselne nie mają tak dużego obłożenia. Nie musimy się martwić o rezerwacje oraz sąsiedztwo innej imprezy. Na wolne terminy możemy liczyć również u makijażystek i fryzjerów. Dzięki temu Pani Młoda wraz z druhnami nie będzie musiała wstawać skoro świt na makijaż ślubny. Po drugie, zimą właściciele domów weselnych oraz restauracji są o wiele bardziej skorzy do opuszczania bądź negocjacji cen. W ten sposób będziemy mogli oszczędzić dodatkowe pieniądze i zakupić za nie np. dodatkowe ozdoby. Po trzecie, zima daje możliwość stworzenia niestandardowych atrakcji dla gości weselnych. Może to być kulig wspaniałym zaprzęgiem lub wspólne ognisko na zewnątrz z pieczeniem kiełbasek. Surowa aura na zewnątrz pozwala również skupić uwagę gości na tym, co dzieje się we wnętrzu domu weselnego lub restauracji. W ten sposób o wiele łatwiej zachęcimy ich do wspólnej zabawy. Po czwarte, zimowa aura daje mnóstwo inspiracji do niestandardowych ozdób, które można umieścić w kościele, urzędzie czy domu weselnym. Szczególne pole do popisu będą miały osoby uwielbiające ręcznie robione dekoracje oraz majsterkowicze. Po piąte, zima stanowi najlepszą porę roku na egzotyczne podróże poślubne. Tropiki osiągają wówczas bardzo niskie ceny i są w zasięgu wielu świeżo upieczonych małżonków. A nie ma nic lepszego niż wygrzewać się na plaży, gdy reszta znajomych i rodziny marznie w kraju! Po szóste, zimą możemy liczyć na o wiele więcej gości, gdyż nie jest to sezon weselny ani urlopowy. Jeśli liczymy na uczestnictwo całej rzeszy znajomych oraz rodziny, zima to najlepszy czas, jaki mogliśmy wybrać. 

Produkt dodany do ulubionych