Planując uroczystość weselną trzeba podjąć szereg decyzji związanych z ich oprawą. Chodzi przede wszystkim o styl uroczystości, zaproszenia ślubne i inne elementy papeterii ślubnej, które mogą być nie tylko ładnym, ale również użyteczne. Jednym z nich są winietki na stół weselny, których obecność wzbudza wiele emocji. Sprawdźmy zatem, jakie argumenty przemawiają za tym, by mieć winietki ślubne, a jakie mają ich przeciwnicy.

Winiety ślubne – zalety

Usadzenie gości przy stole weselnym to niełatwe zadanie. W każdej rodzinie są bowiem sympatie i antypatie, a sąsiedztwo niektórych osób może grozić eskalacją konfliktu w trakcie uroczystości. W takich sytuacjach wcześniejsze zaplanowanie usadzenia gości jest wręcz zbawienne, pod warunkiem, że młodzi dobrze znają swoją rodzinę.

Wcześniejsze rozplanowanie usadzenia gości przy stole weselnym pomaga również zadbać o to, by każdy znalazł się w znanym sobie towarzystwie. Nierzadko na weselu spotykają się znajomi z różnych etapów życia każdego z młodych, którzy nie znają nikogo z rodziny. Warto pomyśleć o tym, by posadzić ich obok osób w podobnym wieku, bo z pewnością szybko złapią kontakt i nie będą czuli się skrępowani.

Ułożenie winietek na stole weselnym pozwala również zapobiegać chaosowi podczas wchodzenia na salę weselną. Przy braku winietek osoby, które wejdą pierwsze mogą swobodni wybrać miejsce dla siebie, a pozostali muszą zadowolić się tym, co zostało wolne. To znów potencjalne źródło konfliktów, bo może okazać się, że przy danym stole nie będzie wystraczającej liczby miejsc dla całej rodziny czy dla pary, więc trzeba prosić kogoś o to, by się przesiadł. 

Winietki na stół weselny – wady

Mimo tak wielu zalet, winietki ślubne na stołach weselnych mają też przeciwników. Wielu z nich mówi, że to utrudnia gościom siedzenie w towarzystwie, w którym chcą spędzić daną imprezę. Faktycznie taki problem może się pojawić, ale tylko w sytuacji, gdy para młoda słabo zna swoich gości i nie wie, gdzie chcieliby oni siedzieć. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zmienić swoje miejsce przy stole weselnym, nawet jeśli są winietki, pod warunkiem, że znajdzie się kogoś, kto będzie gotowy się przesiąść.

Winietki weselne nie są też lubiane przez osoby, które nie lubią narzuconych zasad. Zawsze i o wszystkim chcą oni decydować samodzielnie, niezależnie czego dotyczy ograniczenie. Bardzo często osobom takim trudno jest dogodzić i prawdopodobnie narzekałyby również wtedy, gdyby winietek nie było. Nie warto zatem brać pod uwagę ich opinii, lecz podejmować decyzję o tym, czy dać winietki czy nie w oparciu o swoje przekonania.

Jednym słowem, lista argumentów przemawiających za tym, by nie dawać winietek na stół weselny jest krótka i bardzo łatwo ją obalić. Nic zatem dziwnego, że na większości wesel winietki się pojawiają, a przez niektórych są nawet traktowane jako oczywistość, bez której trudno sobie wyobrazić tę imprezę.

Produkt dodany do ulubionych