Wiele par przygotowujących się do uroczystości zaślubin organizuje wesele tylko dla najbliższych. Nie chcą jednak rezygnować z zaproszenia na ślub osób, z którymi mają nieco dalsze relacje, a rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zaproszenie na sam ślub. Komu warto wręczyć takie zaproszenia?

Zaproszenie tylko na ślub – czy to nietakt?

Przeglądając różne fora internetowe o tematyce ślubnej można znaleźć przeróżne odpowiedzi na pytanie o zaproszenia na sam ślub. Jedni uważają, że to niegrzeczne i lepiej nie zapraszać w ogóle niż zapraszać na sam ślub, a dla innych jest to zupełnie naturalne. Po przeczytaniu tych wypowiedzi można odnieść wrażenie, że czynnikiem determinującym te opinie są zwyczaje panujące w społeczności, z której wywodzi się wypowiadająca.

W małych miejscowościach, gdzie wszyscy dobrze się znają, przyjęło się, że zaprasza się na wesele nie tylko rodzinę, ale i sąsiadów, nie zawsze tylko tych najbliższych. Takie zwyczaje wynikają z wielowiekowych tradycji i są tak ugruntowane, że osoby chcące wprowadzić nowe zwyczaje mogą być potraktowane jako źle wychowane. Należy też pamiętać, ze niektóre osoby, zwłaszcza ze starszego pokolenia, nie zauważą, że dostały zaproszenie na sam ślub, bo „za ich czasów” tak się nie robiło i będą przekonane, że zostały zaproszone również na wesele. Dawniej, gdy wesela były organizowane w domach, kilku dodatkowych gości nie było problemem. Jednakże przy organizacji zabawy w lokalu, to znaczące utrudnienie organizacyjne, które powoduje dodatkowy stres w dniu tak ważnej uroczystości.

W miastach, gdzie z powodu liczby mieszkańców kontakty z sąsiadami, kolegami z pracy czy ze szkoły są znacznie luźniejsze, zaproszenia na sam ślub są czymś zupełnie naturalnym. Wiele osób nie widzi nic niestosownego w takiej formie zaproszenia i z radością je przyjmie. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy obrazić się, że zaproszeni zostali tylko na sam ślub, a nie na wesele. Często sytuacja taka będzie nawet dla nich bardziej komfortowa, szczególnie jeśli nie znają nikogo poza parą ślubną i zaproszenie na wesele mogłoby być dla nich krępujące.

Składane zaproszenie na ślub w odcieniach różu. Do zaproszeń pasuje koperta z kalki ozdobiona naklejką z serca
Otwierane zaproszenie ślubne z nowoczesnym geometrycznym wzorem. Całość oplata grafika zielonego eukaliptusa
Glamour zaproszenie na ślub ze złotym motywem gipsówki. Zaproszenie przewiązane złotym sznureczkiem

Komu wręczyć zaproszenie na sam ślub?

Patrząc na to, co zostało napisane powyżej, jasnym jest, że jeśli rozważasz zaproszenie na sam ślub to musisz brać pod uwagę zwyczaje panujące w Twoim środowisku. Wręczenie zaproszenia na sam ślub dalszej cioci i wujkowi, mieszkającym w małej miejscowości może zostać uznane za znaczący nietakt. W takiej sytuacji lepiej rozważyć zaproszenie ich też na wesele lub wysłać im zawiadomienie o zawarciu związku małżeńskiego. To stary zwyczaj, który nie powinien powodować konfliktów rodzinnych.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by wręczyć zaproszenie na ślub dla kolegów z pracy, ze szkoły czy innych znajomych, z którymi łączą Cię relacje koleżeńskie, ale nie na tyle bliskie, by zapraszać ich na wesele. W większości będą to osoby z Twojego pokolenia, więc jeśli dla Ciebie zaproszenie na sam ślub jest czymś zupełnie normalnym, to one również nie powinny mieć z tym żadnego problemu.

Zaproszenie na sam ślub – jaka treść?

Zarówno wzór zaproszenia jak i treść zaproszenia na sam ślub może być taka sama jak treść zaproszenia na ślub i wesele, ale bez informacji o miejscu zabawy weselnej. Nie musisz zatem wymyślać nowego tekstu, ale wykorzystaj przygotowany tekst ponownie. Pamiętając też, żeby sprawdzić, czy krótszy tekst zaproszenia będzie dobrze wyglądał, gdy będzie wydrukowany w tym samym miejscu, czy jednak dobrze byłoby nieco zmienić jego położenie.

Możesz wydrukować zaproszenia na ślub bez wymieniania zaproszonych z imienia i nazwiska, a dopiero potem zaadresować je wypisując imiona i nazwiska na kopercie. Ładniej jednak będzie, gdy zaproszenia na sam ślub też będą spersonalizowane. Przy ich wypisywaniu nie zapomnij o tym, żeby odmieniać nazwiska. Co prawda poprawna odmiana nazwisk na zaproszeniach może nastręczać nieco problemów, ale wynika ona z zasad poprawnej polszczyzny, więc nie masz innego wyjścia, jak się do nich zastosować.

Produkt dodany do ulubionych

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.