Zaręczyliście się i planujecie stanąć na ślubnym kobiercu? To wspaniale! A zatem czas zabrać się za organizację ceremonii ślubnej. To niełatwe zadanie, dlatego przygotowaliśmy dla Was kompleksowy poradnik, który podpowie Wam jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku.

Organizacja wesela - krok 1

Organizacja wesela zaczyna się zawsze od przemyślenia, jak ma wyglądać ten ważny dla Was dzień. Czy chcecie, by ceremonia ślubna była cicha i w gronie najbliższych, czy może planujecie duże wesele, bo chcecie szeroki podzielić się swoją radością. To decyzja kluczowa i mająca wpływ na dalsze etapy organizacji ślubu i wesela. Bardzo często wpływ na kształt wesela ma również budżet, jaki jesteście gotowi wydać na tę imprezę, więc przy planowaniu wesela bierzcie również i ten aspekt pod uwagę.

W początkowej fazie przygotowań powinniście również wybrać, czy chcecie wziąć ślub cywilny czy może ślub kościelny konkordatowy oraz wybierzcie miejsce, w którym ceremonia ślubna ma się odbyć. 

W przypadku ślubu kościelnego zwyczajowo miejscem zaślubin jest parafia panny młodej, ale jeśli Waszym marzeniem jest ślub w innym kościele, to również jest to możliwe. Miejsce ślubu możecie wybrać też wtedy, gdy zdecydujecie się na ślub cywilny, gdyż zgodnie z aktualnymi przepisami możliwe jest udzielenie ślubu cywilnego nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale też poza nim.

Ostatnią decyzją, którą musicie podjąć na początku jest przybliżony wybór terminu ślubu i wesela. Najbardziej popularne są miesiące letnie od czerwca do września, ale wiele par decyduje się też na zawarcie ślubu w innym okresie roku. W najbardziej obleganych miesiącach popularne sale weselne rezerwuje się nawet na 2-3 lata do przodu, więc jeśli nie chcecie czekać tak długo, to rozwiązaniem może być wybór innego, mniej popularnego terminu.

Przy wyborze terminu weźcie pod uwagę fakt, że przed ślubem i weselem trzeba załatwić sporo rzeczy, więc nic dziwnego, że większość par wybiera termin odległy o 1,5-2 lata od zaręczyn. Nie znaczy to, że nie da się zorganizować wesela w krótszym czasie, ale wówczas trzeba mocno się sprężyć. 

Pierwsze rezerwacje

Po etapie decyzji przychodzi czas na działanie. Skoro wiecie już, jaki ślub chcecie wziąć, jak dużo gości weselnych zaprosić oraz mniej więcej w jakim terminie ma się odbyć impreza, to czas rozpocząć poszukiwania odpowiedniego miejsca. Zbierzcie informacje od znajomych od salach weselnych w wybranej okolicy, odwiedźcie je osobiście, porozmawiajcie z menadżerami i zapytajcie o wolne terminy. Gdy znajdziecie już swój wymarzony lokal na przyjęcie weselne i pasuje Wam dostępny termin, to możecie go zarezerwować. Dokładne menu weselne określicie w późniejszym czasie, bo każda sala weselna ma do wyboru kilka możliwości w wybranym budżecie.

Mając datę ślubu możecie iść do urzędu/kościoła, by zarezerwować termin ślubu i określić godzinę, o której ma się odbyć ceremonia. Następnie możecie szukać osób, które pomogą zachować wspomnienia czyli potrzebny będzie fotograf ślubny i/lub kamerzysta. To już też najwyższy czas, by zadbać o dobrą oprawę muzyczną, którą może Wam zapewnić zespół weselny lub DJ/wodzirej, który nie tylko będzie puszczał muzykę, ale również animował zabawy dla gości.

Stroje ślubne oraz oprawa uroczystości

Równolegle z poszukiwaniami sali weselnej możecie rozpocząć poszukiwania kreacji ślubnych. Przyszła panna młoda może szukać sukni ślubnej oraz wszystkich niezbędnych dodatków, takich jak buty ślubne, biżuteria czy welon. Pan młody również może rozglądać się za strojem dla siebie. Jeśli chcecie być wierni tradycji, to pan młody może zobaczyć suknię ślubną dopiero w dzień ślubu, ale jeśli jesteście nowocześni, to możecie razem poszukać strojów ślubnych.

Przy wyborze strojów ślubnych warto wziąć pod uwagę również styl wesela, który pasuje do Waszych wyobrażeń. Inna będzie suknia ślubna, jeśli marzycie o ślubie w stylu boho, a inna, gdy wybieracie wesele w stylu klasycznym. Wybór stylu będzie miał wpływ również na dekoracje ślubne oraz styl zaproszeń ślubnych. Zwykle taki sam motyw pasujący do stylu ma cała papeteria ślubna, a więc nie tylko zaproszenia ślubne, ale również karty menu, zawieszki na alkohol czy winietki na stół.

Zapraszanie gości

Podczas przygotowań do przyjęcia weselnego nie możecie skupiać się wyłącznie na kwestiach organizacyjnych, ale weźcie również pod uwagę czas potrzebny na zaproszenie gości. Większość z nich powinniście zaprosić osobiście, więc dobrze zaplanujcie czas na wizyty w wielu domach. Pamiętajcie przy tym, że goście powinni zostać zaproszeni nie później niż ok. 3 miesiące przed uroczystością, a wyjątkiem są sytuacje, w których ślub jest organizowany bardzo szybko i nie ma czasu na tak duże wyprzedzenie.

Ostatnia prosta przed weselem

W ostatnich tygodniach przed weselem musicie dograć ostatnie tematy czyli zamówić obrączki ślubne, wybrać tort weselny oraz zadbać o dodatkowe atrakcje, jeśli je przewidujecie. To już też najwyższy czas, by wybrać sposób podziękowania dla rodziców, prezenty dla gości, bukiet ślubny oraz zaplanować podróż poślubną. 

Postarajcie się, by wszystkie elementy były dopięte na ostatni guzik najpóźniej na tydzień przed weselem, by w tych ostatnich dniach był czas na relaks i odprężenie. Dzięki temu unikniecie stresu spowodowanego pojawieniem się nieoczekiwanych sytuacji i organizacja ślubu i wesela będzie dla Was miłym wspomnieniem, czego Wam ze szczerego serca życzy cały nasz zespół.

Produkt dodany do ulubionych