Ślub to ważny dzień w życiu, pełen pozytywnych emocji, wzruszeń i szczęścia, które chciałoby się zatrzymać przy sobie jak najdłużej. Sposobem na to są fotografie zrobione podczas uroczystości, zabawy weselnej lub ślubnego pleneru. Za każdym razem, gdy sięgniesz po album lub zerkniesz na zdjęcie pięknie wyeksponowane w ramce, powrócicie wspomnieniami do dnia, w którym w obecności świadków i gości przyrzekliście sobie nawzajem miłość. Im lepsze zdjęcia, tym więcej wspomnień będą one budziły w bliskiej i dalszej przyszłości. Jak przygotować się do ślubnej sesji, by była ona dobrą zabawą świeżo upieczonych małżonków, a jej efekty cieszyły ich przez resztę wspólnego życia? Podpowiadamy!

Poznaj rynek fotografii ślubnej

Nawet najmniejsza miejscowość ma na swoim rynku co najmniej kilku fotografów świadczących usługi w zakresie ślubnych sesji. Zanim podejmiesz decyzję, któremu z nich powierzysz uwiecznienie w kadrze siebie i towarzyszących Ci w tym dniu emocji, poznaj efekty jego dotychczasowej pracy. Najlepszym źródłem informacji będą tu klienci, którzy już skorzystali z usług danego fotografa. Przeglądaj lokalne fora internetowe i proś internautów o rekomendacje.

Jeśli już skupisz swoją uwagę na konkretnym fotografie, poproś go o zaprezentowanie swojego portfolio. To pozwoli Ci zorientować się w stylu, w jakim robione są zdjęcia i przekonania się, czy jest on zbieżny z Twoimi oczekiwaniami. Rozpoznania rynku nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Zajmij się już na początku ślubnych przygotowań. Miej na uwadze, że takie zdjęcia robi się tylko raz i od umiejętności autora zależy, jak często będziesz wracać do zatrzymanych w kadrze wspomnień.

Zarezerwuj termin na ślubną sesję fotograficzną

Pamiętaj, że ceniony fotograf ślubny ma zajęte terminy na najbliższy rok i dłużej. Jeśli więc już zdecydowaliście się, komu powierzycie zadanie zrobienia zdjęć, zarezerwujcie termin nawet wówczas, gdy wydaje się on bardzo odległy. Po wykreśleniu tej pozycji z listy zadań spokojnie skupicie się na kolejnych istotnych elementach przedślubnych przygotowań. W międzyczasie szukajcie inspiracji odnośnie miejsc, w którym zrobicie ślubną sesję i jej tematu przewodniego.

Czy termin sesji musi być godny z datą ślubu? Niekoniecznie, to już zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego partnera lub partnerki. Może zdarzyć się tak, że ta data w kalendarzu fotografa będzie niedostępna. Wówczas zapytajcie go o najbliższą wolną i rozważcie umówienie się właśnie na ten dzień. Zaletą takiego rozwiązania jest powrót do przeżyć z dnia ślubu, jakie towarzyszyły chwili zakładania na siebie sukienki, garnituru i spojrzeń rzucanych na siebie na chwilę przed złożeniem przysięgi małżeńskiej.

Ustal miejsce sesji i stwórz plan awaryjny

Zapytaj swojego fotografa, czy zna ciekawe miejsca do wykorzystania, jako plener ślubny. Każdy z nich ma w zanadrzu kilka propozycji, spośród których coś dla siebie znajdą nawet wymagające pary. Jeśli natomiast masz swój pomysł i chcesz go zrealizować, z którym wiążą Was wspólne wspomnienia lub pasje, powiedz o tym fotografowi. To pomoże mu odpowiednio przygotować się do sesji od strony technicznej – zapoznać się z terenem, by jak najlepiej zorganizować na nim plan zdjęciowy. Pamiętaj, by przy wyborze miejsca na ślubną sesję sprawdzić jego dostępność. Dowiedz się, czy nie wymagane jest wniesienie wcześniejszej opłaty lub uzyskanie pozwolenia.

Planując zdjęcia w plenerze, weź pod uwagę różne warunki pogodowe i fakt, że w momencie dotarcia na plan zdjęciowy, może on wyglądać nieco inaczej, niż dzień wcześniej. Na taką okoliczność przyda się plan awaryjny. Poszukaj odpowiednio wcześniej rezerwowych miejsc w okolicy, z których skorzystacie w awaryjnej sytuacji. Bądźcie otwarci na zmiany planów i propozycje swojego fotografa. 

Przygotuj dodatki i dobry nastrój

Jeśli planujecie sesję fotograficzną, w której wykorzystane zostaną rekwizyty, zadbaj o ich skompletowanie odpowiednio wcześniej. W dniu ślubu lub terminie realizacji zdjęć będą towarzyszyć Wam emocje, wśród których może umknąć kilka ważnych szczegółów. Wszystkie akcesoria zbierz w jednym miejscu, np. do specjalnie przeznaczonego na ten cel pudełka, walizki lub torby. Unikaj przypadkowych przedmiotów, by na planie zdjęciowym nie wprowadzać zbędnego chaosu i bałaganu. Zastanów się, czy dany rekwizyt związany jest z tematem sesji lub miejscem, w którym będą robione zdjęcia.

Zadbaj o to, by przedmioty przeznaczone do wykorzystania podczas ślubnej sesji były nie tylko spójne z Waszymi pasjami, tematem zdjęć i otoczeniem, ale również estetyczne. Tratuj je tak, jak dodatki do swojej ślubnej kreacji. Pamiętaj, że najmniejszy detal może zepsuć cały efekt, a świetne zdjęcie zamiast do pięknej ramki trafi na dno szuflady. Najważniejszym dodatkiem, o jakim nie możecie zapomnieć wybierając się na ślubną sesję, są oczywiście dobre nastroje. Bez nich nie ma mowy o tym, by bawić się pozując do zdjęć i pokazać na nich radość z każdej chwili spędzonej we dwoje.

Zarezerwujcie czas wolny od innych zajęć

Pamiętaj, że każda sesja fotograficzna wymaga czasu. Zadbaj więc o to, by mieć go w zanadrzu na dyle dużo, aby nie spieszyć się z ustawianiem kolejnych kadrów. W planie godzinowym uwzględnij przerwy potrzebne do poprawienie makijażu, fryzury i stylizacji lub przebrania się, jeśli takie macie plany. Pamiętaj też, że pozowanie jest męczącym zajęciem. Przyda się więc chwila odpoczynku i regeneracja sił, by na kolejnym ujęciu wyglądać promiennie.

Na sesję zdjęciową zabierz ze sobą termos z aromatyczną kawą, słodką przekąskę i zapas wody. Z takim wyposażeniem łatwo będzie myśleć kreatywnie, zbierać siły i szukać kolejnych pomysłów na wspaniałe pozy u kadry. Takie przerwy sprzyjają rozmowom i nawiązywaniu bliższej relacji z fotografem, co przekłada się na zmniejszenie dzielącego Was dystansu i większą swobodę w dalszej pracy.

Zadbaj o makijaż i fryzurę

Jeśli swoją sesję ślubną planujecie w dniu uroczystości, problem z ułożeniem fryzury i zrobieniem makijażu masz z głowy. Nieco inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy pamiątkowe zdjęcia będziecie robić w późniejszym terminie. Od Ciebie zależy, czy zechcesz powtórzyć swój ślubny makijaż i fryzurę, czy na fotografiach zaprezentować się w nieco bardziej naturalnym stylu. Jeśli sytuacja tego wymaga, umów się odpowiednio wcześniej również ze swoim fryzjerem lub fryzjerką oraz osobą, która zrobi makijaż.

Produkt dodany do ulubionych