Styl boho sprawia, że ślub jest nie tylko urokliwy, lecz także efektowny – dlatego jest tak popularny. Od lat nie przemija zainteresowanie jasnym, delikatnym wystrojem, wręcz idealnym dla par młodych, którym zależy na subtelnie wyglądającej przestrzeni. W ciągu ostatnich miesięcy boho stał się prawdziwym hitem. Jak dekorować w luźnym stylu?

Skąd wywodzi się boho?

Boho to skrótowiec XIX-wiecznego słowa bohema, oznaczającego cyganerię artystyczną, czyli grupę artystów (poetów, malarzy, aktorów), którzy spędzają wspólnie czas na tworzeniu. Żyli własnymi zasadami, przez co wzbudzali kontrowersje, stąd styl boho kojarzy się ze niewymowną swobodą, wolnością i niezależnością. Nie będzie błędem, jeżeli pomyślisz o latach 60. XX wieku, gdzie w Stanach Zjednoczonych rozkwitał ruch „dzieci kwiatów”. Boho był swoistym buntem zarówno w modzie, jak i wystroju wnętrz. 

Charakterystyka stylu boho

Letni wystrój, nowatorskie wnętrze, indywidualność, lekkość i wygoda – to jako pierwsze nasuwa się na myśl, kiedy w naszej głowie pojawi się nazwa „boho”. Każdy jest w stanie rozpoznać ten wyjątkowy, charakterystyczny styl. To delikatne, luźne tkaniny, etniczne wzornictwo, drewniane akcesoria, szeroka paleta barw. Obecnie boho łączy dawne zdobnictwo z nowatorskimi dodatkami. 

Co wyróżnia styl boho?

Istnieje pięć głównych cech, wyróżniających styl boho:

1. Inspiracje kulturą etniczną

Koronki, frędzle, pióra – to inspiracje etniczne, po które warto sięgać, dekorując w stylu boho. Kojarzą się ze swobodą, wprowadzają element luzu. Naturalne i delikatne dodatki nadadzą pomieszczeniom charakteru. Ponadto mile widziane są dywany perskie czy afrykańskie dzieła.

2. Naturalna kolorystyka

Styl boho to przede wszystkim naturalne barwy, kojarzące się z naszym otoczeniem, ziemią, pierwotnością. Dominuje więc biel, czerń, brąz, zieleń i różne ich odcienie. 

3. Materiały w stylu boho

Tak jak w przypadku kolorów, materiały powinny być jak najbardziej naturalne. Dlatego też, aranżując wnętrze w stylu boho, istotne jest wykorzystanie naturalnego drewna, wełny, wikliny, lnu, bambusa i innych tkanin.

4. Manufaktura…

…czyli rękodzielnictwo. To najistotniejszy element wystroju w stylu boho. Rzeczy wykonywane ręcznie przez człowieka dodają przede wszystkim szlachetności. Rośliny, rzeźby, łapacze snów, plecione kwietniki, lustra, kolorowe dywany, gliniane naczynia – znajdą tu zastosowanie.

5. Nieład kontrolowany

We wnętrzach w stylu boho panuje pozorny chaos, który objawia się w luźnych, swobodnych połączeniach. Nie ma tu miejsca na symetrię – warto postawić na niekonwencjonalne rozwiązania.

Naturalne wnętrza

Boho to styl zgodny z naturą. Cechuje go prostota, umiar i umiłowanie rzemieślnictwa. Ważne, aby dodatki miały znamiona pracy rąk ludzkich, co sprawia, że są unikatowe. Sprawdzą się tu lokalne gatunki drewna, bawełna, wszelkiego rodzaju tkaniny i ręcznie wykonywane dodatki. Panny młode natomiast decydują się na delikatne suknie ślubne, zwiewne fryzury i lekkie makijaże. Najważniejsze w stylu boho jest zachowanie prostoty.

Wyjątkowy ślub w stylu boho

Najważniejszy jest wybór sali. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiały, z jakich została wykonana. Najlepiej sprawdzi się naturalne drewno, ponieważ jest najbardziej uniwersalne. Dopuszczalne jest połączenie boho z nowoczesnością – oryginalne kształty cieszą oko. Na ślub w stylu boho decydują się pary, które pragną spędzić ten wyjątkowy czas na łonie natury.

Dodatki ślubne w stylu boho

Istotnym elementem wystroju w stylu boho jest odpowiednia dekoracja. Wszelkiego rodzaju plecionki, ceramiczne naczynia czy afrykańskie dodatki pomogą stworzyć intymną, nastrojową aranżację. Wiklinowe kosze, plecione parawany – to niebanalne dekoracje, które pomogą stworzyć ci unikatowe wnętrze. Możesz pozwolić sobie na dużą dozę kreatywności. Gromadź wzory, kolory i dodatki. Postaw na zaproszenia ślubne boho. Warto w tym celu udać się na targi staroci – dzięki temu stworzysz niepowtarzalny wystrój, a ślub pozostanie w głowach gości przez długi czas.

Styl boho nie jest dla Ciebie? Zapoznaj się z różnymi stylami zaproszeń na ślub i wesele

Produkt dodany do ulubionych