Większość par młodych i ich rodzin organizujących ślub zwraca przede wszystkim uwagę na to, jak powinno wyglądać zaproszenie. Zapominają oni jednak o fakcie, że składa się ono z dwóch części, z których niemniej ważną jest sama koperta. To ona bowiem trafi bezpośrednio do rąk zaproszonych i to właśnie na jej podstawie będzie oceniany sam moment zaproszenia na celebrację zaślubin. Jeśli chcesz wybrać idealną kopertę, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim potrzebne wskazówki oraz uzupełnisz wiedzę o organizowaniu ślubu. 

Koperta + zaproszenie = duet idealny

Niezależnie od tego, jak piękne i dobrze wykonane nie byłoby zaproszenie, bez koperty może nie być kompletne. Papier lub karton ozdobny w znakomity sposób chroni je przed działaniem pogody oraz przypadkowym zagnieceniem lub zniszczeniem podczas transportu. Dodatkowo koperta jest kolejną ozdobą zaproszenia. Z tego powodu powinna być jego przedłużeniem i swoim stylem musi nawiązywać do motywu przewodniego całego ślubu. Tego typu detal wydaje się błahostką. Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu spójnych ozdób, które nie konkurują ze sobą o uwagę gości, warto zadbać o ich wzajemne dopasowanie. Najlepiej kupować koperty i zaproszenia w tych samych sklepach bądź tworzyć w tych samych drukarniach. Wówczas będziemy mieć pewność, iż poszczególne elementy będą do siebie idealnie dopasowane. W dobraniu kopert i zaproszeń pomóc mogą nam eksperci oraz osoby mające doświadczenie w tworzeniu ich ręcznie. Dlatego przed kupnem sugerowany jest wcześniejszy kontakt z wybranym przez nas dostawcą lub pracownią. Im więcej wymienimy spostrzeżeń i inspiracji, tym większe zadowolenie nas czeka. 

Zobacz również: Personalizacja kopert na zaproszenia ślubne

Jak dobierać kopertę do zaproszenia?

Spójność osiągniemy jedynie poprzez świadome planowanie. Dlatego organizując wesele, warto już na samym początku nadać mu odpowiedni ton i zaplanować jego główny motyw przewodni. Do niego zaś powinny być dopasowane ozdoby i dekoracje, w tym również zaproszenia i koperty. W celu zachowania ich spójności najlepiej, jeżeli są one wybierane przez głównych organizatorów, którzy wiedzą, co chcą zrobić i w jakim budżecie. Kolejną kwestią jest wzór kopert oraz ich styl. Najważniejsze, aby był dopasowany do zaproszeń. Można tu postawić na jednolitość (czerwone zaproszenia do czerwonych kopert), przeciwieństwo (białe zaproszenia do czarnych kopert) lub komplementarność (niebieskie zaproszenia do żółtych kopert). Koperty mogą być dopasowywane do zaproszeń zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. Ważny jest również materiał, z jakich je wykonano. Szczególnie polecane są koperty o dużej gramaturze, które nie mną się, nie niszczą i są w stanie bezpiecznie przechować zaproszenia do dnia wręczenia.

Propozycje kopert na zaproszenia

Na rynku ozdób i dekoracji ślubnych istnieje ogromny wybór papeterii na zaproszenia ślubne. Szczególnym powodzeniem cieszą się tradycyjne koperty o jednolitej kolorystyce i wysokiej gramaturze papieru. Skromnym dodatkiem do nich są przeważnie pojedyncze wstążki lub odbicia lakowe. Inną propozycją kopert są produkty wykonane w ramach tego samego motywu, co zaproszenia. Sprzedawane są przeważnie w zestawach. Zarówno na kopertach, jak i zaproszeniach widnieją te same ozdoby i symbole, a czcionka użyta w obu przypadkach jest identyczna. Koperty zaproszeniowe mogą również przybierać charakter zdjęć pary młodej, kalendarzy lub ręcznie robionych, mikro dzieł sztuki minimalistycznej. Motywem pojawiającym się na nich najczęściej są przepiękne kwiaty, aforyzmy życiowe pisane złotymi literami bądź zdobne symbole, tkane z lekkością w czerni i bieli. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia osób organizujących wesele.

Kiedy najlepiej kupić koperty na zaproszenia?

Koperty na zaproszenia ślubne warto kupić tego samego dnia, w którym wydrukowane zostaną zaproszenia. Mamy wówczas szansę na zakupienie odpowiedniej ilości sztuk, bez zbędnych nadwyżek lub braków. Im wcześniej zlecimy ich wykonanie lub zakup, tym większe prawdopodobieństwo, iż będą na czas. W przypadku dużych wesel zamówienie na koperty może być ogromne, co może wiązać się z wydłużonym czasem oczekiwania. Dotyczy to przede wszystkim produktów robionych ręcznie na zamówienie. Jeśli jednak zależy nam na naprawdę pięknych kopertach na zaproszenia ślubne, warto uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio zaplanować przygotowania do wesela. Kluczowe jest również zaplanowanie ostatecznej wersji zaproszeń i kopert. Jeśli pojawią się poprawki, analogicznie wydłuży się proces oczekiwania na nie. Najlepszym rozwiązaniem będzie naszkicowanie, nawet w pobieżny sposób, projektu zaproszenia i koperty i trzymanie się go do końca. 

Gdzie kupić idealnie dobraną kopertę na zaproszenie?

Istnieją tak naprawdę dwa sposoby nabycia idealnie dobranej koperty do zaproszenia. Pierwszy z nich polega na stworzeniu jej samodzielnie. Wymaga dużych nakładów pracy, czasu oraz przede wszystkim umiejętności. Owszem, możemy wspierać się pomocą drukarni i pracowni introligatorskich, lecz to od nas zależy kształt pierwotnego projektu. Sposób ten daje naprawdę dużo wolności i pozwala na zaplanowanie ozdób weselnych z dbałością o najmniejsze detale. Istnieje jednak tańsza i bardziej efektowna metoda. Wystarczy znaleźć pracownię, niewielką, najlepiej rodzinną, która zajmuje się własnoręcznym wykonywaniem zarówno zaproszeń, jak i kopert. Następnie należy nawiązać z nimi kontakt, wymieniając się doświadczeniami oraz inspiracjami lub korzystając z ich gotowej oferty. Oszczędzimy w ten sposób znaczne ilości pieniędzy i przede wszystkim czasu, który będziemy mogli spożytkować na zamawianie sali bądź umawianie terminów z kapelą.

Produkt dodany do ulubionych