No i nadszedł ten czas... ślub w kościele zamówiony, sala bankietowa zarezerwowana, przyszła pora na zaproszenia ślubne. Ich wybór do najłatwiejszych nie należy, tym bardziej że na rynku dostępnych jest tysiące wzorów w różnych stylach, kolorach, papierach i tak dalej, że aż głowa boli na samą myśl. Wśród całej tej oferty przeróżnych firm czają się duże haki i małe haczyki, na które nie dajcie się złapać niczym niczego nieświadoma rybka zagubiona w wielkim oceanie. Dlatego postanowiłam dziś przeprowadzić was przez ten papierowy świat, aby zaoszczędzić niepotrzebnego stresu, rozjaśnić wam i uświadomić co kupujecie i jakiego wyboru dokonać, aby się nie zawieść i nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Bo dzień ten jest wyjątkowy i zasługuje na równie wyjątkową oprawę.

Lubisz wyjątkowe rzeczy? Te zaproszenia są właśnie dla Ciebie

Po pierwsze motyw przewodni

Warto się wcześniej zastanowić i zaplanować jaki motyw przewodni będzie miała wasza ceremonia, a potem przyjęcie weselne. Zmieniające się trendy ślubne dyktują coraz to nowsze style, w których może być wykonane nie tylko zaproszenie, ale i również cała pozostała papeteria ślubna taka jak winietki, zawieszki na wódkę weselną, karty menu, podziękowania dla gości, numerki na stoły, listy na plan stołów. Wszystko to może być wykonane pod daną wybraną przez was kolekcję ślubną, aby zachować spójność i kontynuację. Modne od dobrych kilku sezonów, jak i również w tym zbliżającym się będą:

  1. zaproszenia w stylu glamour
  2. zaproszenia ze zdjęciem
  3. minimalistyczne zaproszenia ślubne
  4. boho zaproszenia na ślub
  5. zaproszenia z motywem rustykalnym na ekologicznych papierach przewiązane jutowym sznureczkiem:
  6. zaproszenia kwiatowe, z przeróżnymi rodzajami kwiatów z bardzo bogatą paletą kolorystyczną,
  7. zaproszenia ślubne złocone gdzie sama czcionka czyni już cuda,
  8. zaproszenia eleganckie wykonane na papierach metalizowanych, brokatowych bardzo efektownie połyskujące w świetle.

Możecie iść za trendami i wybrać zaproszenia, które będą na czasie. Jeżeli są w zgodzie z waszymi gustami, upodobaniami i zainteresowaniami to jak najbardziej będzie to trafny wybór. Aczkolwiek jeśli robicie coś wbrew sobie tylko po to, by być modnym, to nie warto iść w tym kierunku. Dzień jest wyjątkowy i to wy przede wszystkim musicie czuć się w czymś dobrze, to jest dokładnie tak jak dobrze uszyta suknia ślubna i skrojony na miarę garnitur. Jeśli będzie coś nie tak, niestety będzie to widoczne po waszym nienaturalnym zachowaniu i nietęgich minach.

eleganckie zaproszenia na grubym papierze 350g/m2

Po drugie papier, z jakiego wykonane jest zaproszenie

Niejednokrotnie niska cena zaproszenia idzie w parze z kiepskiej jakości materiałem, z jakiego zostało wykonane. Tutaj nawet najbardziej kunsztowny i efektowny projekt w połączeniu ze słabym papierem niestety nie da dobrego rezultatu. Czołowe firmy wykonujące zaproszenia współpracują z takimi producentami jak: Fedrigoni, Koehler, Favini itp. Oprócz jakości i źródła pochodzenia ważna jest również gramatura. Zaproszenie nie może być bardzo cienkie, bo wiadomo, że nie przetrwa próby czasu, a także podróży do waszych rąk, a już na pewno do rąk waszych gości. Będzie źle się prezentować i sprawi wrażenie kiepsko wykonanego. Grubszy papier zaczyna się już od 230g/m2 wzwyż. Najlepiej, aby wartości były w przedziale  300g/m2 - 350g/m, przy czym każdy papier jest inny i wrażenie sztywności może być różne nawet przy tej samej wartości.

Polecamy tanie zaproszenia drukowane na grubym papierze 350g/m2:

Po trzecie format zaproszenia

Ceny zaproszeń znacząco różnią się między sobą od kilku złotych po kilkanaście za sztukę. Różnice te wynikają nie bez przyczyny. Wpływ na to ma nie tylko materiał, druk i praca włożona w jego wykonanie, ale i format. Kupując zaproszenia ślubne, zwróćcie uwagę na jego rozmiar. Piękne zaproszenie w niskiej cenie to dość kusząca opcja, ale haczyk może być ukryty w małych wymiarach tejże kartki. Mały rozmiar równa się mała ilość miejsca na wypisanie najistotniejszych informacji, nie mówiąc już o potwierdzeniu przybycia czy prośbie do gości odnośnie prezentów, czy kwiatów. Drobny druk wygląda nieelegancko i nieprofesjonalnie, a przede wszystkim może być nieczytelny.

kwadratowe zaproszenia w stylu boho

Po czwarte druk

Jakość druku nie może być niska. Zwróćcie uwagę na to, czy druk jest czytelny, wyraźny, nie rozmazuje się pod palcem. Szczególnie może to być widoczne na papierach metalizowanych. Źle dobrana metoda druku do rodzaju papieru skutkuje niestety takimi klopsami, z którymi nie da się nic zrobić, a już na pewno poprawić. Myślę, że taka przykra niespodzianka może was spotkać przy współpracy z osobami, które stawiają swoje pierwsze kroki w branży papierniczej/poligraficznej wykonując zaproszenia własnoręcznie w domu. Tutaj także kusząca, czyli niska może być cena gotowego produktu. Nie chciałabym jednak generalizować i pisać, że takie osoby na pewno źle wykonają dla was zaproszenia, bo pewnie znajdzie się również i tu grono utalentowanych ludzi, którzy wiedzą, co czynią.

zaproszenia ze złotym drukiem

Po piąte serwis próbkowy

Na jakość zaproszenia ma wpływ wiele elementów. Dlatego nie dajcie się zwieźć zapewnieniom, że ktoś wykona coś bardzo tanio i w świetnej jakości. Wiadomo, że nie musicie wydawać majątku, aby mieć piękne zaproszenia, ale zwracajcie uwagę na wszystkie te szczegóły, które cenę czynią. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z serwisu próbkowego przed dokonaniem zakupu. Zamówienie próbek zaproszeń ślubnych nieznacznie wydłuży to czas wybierania, a zaoszczędzi wam niepotrzebnego stresu wywołanego nietrafionym wyborem, a wybór ten jest bardzo ważny, bo jest to zapowiedź całej uroczystości i świadczyć będzie o was jako o przyszłych małżonkach. Dodatkowo, jeśli firma nie ma nic do ukrycia, na pewno taki serwis będzie miała uruchomiony na swojej stronie.

Ostatnio na naszym blogu: Papeteria ślubna – co wchodzi w jej skład i jak ją wybrać? 

Produkt dodany do ulubionych