Przyjęcie weselne po ślubie wielu wydaje się oczywiste, a terminy na sale weselne zdają się potwierdzać, że huczne wesela cieszą się dużą popularnością. Nie każdy jednak ma ochotę na duże wesele i coraz więcej par decyduje się na ślub bez wesela. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma to rozwiązanie.

Ślub bez wesela - zalety

Organizacja wesela na kilkadziesiąt osób to duży wydatek sięgający co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdego stać na ponoszenie takich kosztów, a tradycja "zastaw się, a postaw się" powoli odchodzi do lamusa i wiele par młodych woli zrezygnować z wesela niż zaciągać pożyczki na jego organizację. 

Huczne wesele, którego często oczekują rodzina młodych, nie każdemu kojarzy się z dobrą zabawą. Wiele par młodych, zwłaszcza tych, które mają skomplikowane relacje rodzinne, rezygnuje z wesela nie chcąc zaogniać istniejących konfliktów i niesnasek. Niektórzy nie chcą organizować wesela również dlatego, że nie lubią imprez tego rodzaju i nie czują potrzeby świętowania w dużym gronie do białego rana. Rezygnując z wesela czują ulgę, że nie będą musieli być na świeczniku i być w centrum zainteresowania, gdyż jest to sprzeczne z ich charakterem i sposobem na życie.

Brak wesela oznacza również mniej spraw organizacyjnych, którymi trzeba się zająć przed ślubem. Dzięki temu okres przygotowań jest znacznie spokojniejszy i młodzi na luzie mogą podejść do tego dnia.

Organizacja ślubu bez wesela to również świetny pomysł w sytuacji, gdy od razu po ślubie chcecie udać się w podróż poślubną. Coraz więcej młodych decyduje się wziąć ślub cywilny lub kościelny i kilka chwil po nim udać się na wymarzoną wyprawę we dwoje. To może być zarówno weekend na odludziu, tydzień w luksusowym hotelu z basenem, jak i wymarzona wyprawa w Himalaje. Tylko od Was zależy, w jaki sposób spędzicie swoją podróż poślubną, ale nie organizując wesela możecie wybrać się na nią prosto po zakończeniu ceremonii.

Ślub bez wesela - wady

Mimo tak wielu zalet, organizacja ślubu bez wesela ma również swoje wady. Do najważniejszych z pewnością należy niezadowolenie rodziny, a szczególnie jej starszej części. Dla wielu z nich uroczystość ślubna jest nierozłącznie związana z huczną zabawą weselną, a jej brak może być uznany za dziwactwo i spowodować niesnaski rodzinne. Niektórzy argumentują, że wesele jest dobrą okazją do tego, by w jednym miejscu zgromadzić całą rodzinę i w końcu, często po latach, spotkać się z dawno niewidzianymi krewnymi. Wesele jest według nich również okazją do tego, by było co wspominać po latach.

Co zamiast wesela?

Jak widzisz ślub bez wesela ma zarówno wady, jak i zalety, ale rozważając taką możliwość z pewnością kluczowe będzie Wasze podejście do tematu hucznego wesela. Jeśli lubicie się bawić, macie na to odpowiednie środki finansowe i nie wyobrażacie sobie ślubu bez wesela, to nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie przeżyć dzień ślubu.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcecie lub nie możecie sobie pozwolić na organizację wesela, ale mimo wszystko chcecie podkreślić znaczenie swojego ślubu, to możecie zaprosić najbliższych na obiad weselny. To dobre rozwiązanie niezależnie od tego, czy organizujecie ślub cywilny czy kościelny. Obiad weselny będzie znacznie bardziej kameralny niż huczne wesele, a jak sama nazwa wskazuje będzie trwał znacznie krócej niż impreza weselna. Gośćmi na obiedzie będą tylko osoby Wam najbliższe, a więc najczęściej rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i świadkowie. 

Swój ślub możecie uczcić również w mniej oficjalny sposób, zapraszając swoich znajomych na imprezę do klubu. Ten sposób świętowania tylko z młodymi będzie znacznie mniej kosztowny oraz zapewni Wam większą swobodę zabawy. Na imprezie dla młodych nie będzie starszych członków rodziny, którym mogłaby przeszkadzać głośna muzyka czy brak kilku ciepłych dań.

Ślub bez wesela - o czym pamiętać?

Jeśli zdecydowaliście, że nie będziecie organizować wesela, ale chcecie na ślub zaprosić osoby Wam bliskie, to już wręczając zaproszenia ślubne informujcie o swoich planach. Bez stosownego wyjaśnienia, osoby otrzymujące zaproszenie na sam ślub mogą poczuć się urażone, że nie dostały zaproszenia na wesele. Gdy wyjaśnicie, że wesela nie będzie, bo organizujecie tylko uroczysty obiad dla rodziców i świadków, wszystko będzie jasne i nikt nie będzie chował urazy. 

Produkt dodany do ulubionych