Ślub w plenerze to marzenie wielu par. Część z nich myśli o nim w kontekście zarówno oczekiwań, jaki i obaw oraz wyzwań, które to nietypowe rozwiązanie może przed nimi postawić. Te rzeczywiście częściowo różnią się od wad wesela w typowej sali. I choć na pytanie, czy warto zorganizować swoją uroczystość w plenerze, każdy ostatecznie musi odpowiedzieć sobie sam, warto wcześniej dowiedzieć się nieco więcej.

Zaproszenie z gałązką

Czemu decydujemy się na wesele w plenerze?

Powodów, dla których pary pokochały możliwość świętowania swojej uroczystości jest mnóstwo. Niektórzy pragną zbliżyć się w ten sposób do natury, do innych przemawia możliwość wytworzenia swojskiego klimatu lub wykorzystania innego, typowo outdoorowego pomysłu na wesele. Wiele osób uznaje, że nawet najbardziej misterne dekoracje nie mogą zastąpić piękna natury. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak wzrost popularności tego typu imprez.

Jakie są wady wesela w plenerze i jak im zaradzić?

Jedną z najczęściej wymienianych wad plenerowych wesel jest pogoda. Nigdy nie wiadomo, czy trafimy na dzień o przyjemnej temperaturze, nieznośny upał, czy może burzę i intensywne ulewy. Jest to szczególnie trudne do przewidzenia biorąc pod uwagę, że w przypadku komercyjnego wynajęcia działki, na której odbędzie się uroczystość, terminy często należy rezerwować z bardzo dużym wyprzedzeniem. Niepewność pogodowa może być także sporym problemem dla zespołu muzycznego. Rosnąca popularność tego typu wesel, oraz siłą rzeczy także krótszy sezon, oznaczają często wysokie koszty. Wiele osób obawia się również ukąszeń owadów, które w lecie potrafią być bardzo agresywne. Wesele w plenerze oznacza także konieczność pochylenia się nad kwestią organizacji łazienki.

Trudności w przewidzeniu wszystkich ewentualnych problemów rozwiąże jednak uprzednie planowanie. Ogromną rolę odgrywa tutaj miejsce, w którym wesele ma się odbyć. Zastanówcie się, czy chcecie świętować w ogrodzie należącym do was lub kogoś z rodziny? Może na niezabudowanej działce z dala od zgiełku miasta? Czy może planujecie wynająć miejsce należące do firmy z branży weselnej? W pierwszym i ostatnim przypadku, odpada problem toalet oraz ucieczki przed ewentualnym deszczem – możecie bowiem wykorzystać także dom lub salę weselną. Obie te opcje mogą jednak okazać się niewystarczające dla bardzo dużej liczby gości (lub kosztować odpowiednio więcej). Na wypadek inwazji owadów, warto zainwestować w moskitierę, którą można by było rozwinąć nad stołem (jeśli oczywiście nie koliduje to z naszą wizją estetyczną). Można zastanowić się także nad ustawieniem samego stołu w zadaszonej przestrzeni, z dostępem do ogrodu. Wynajmując przestrzeń od firmy z branży, warto dopytać o stosowane rozwiązania. Doświadczona obsługa często wie, jak zaradzić typowym problemom.

Zaproszenie ze słonecznikiem

Wesele w plenerze - propozycje aranżacji

Niezależnie od sezonu wesele w plenerze robi wrażenie. Dlatego każdego roku zyskuje coraz większe grono zwolenników. Przede wszystkim daje ogrom możliwości pod względem aranżacji i jest tańsze w przeciwieństwie do wynajmu sali czy budynku. Ponadto, wesele w plenerze cudownie wygląda na fotografiach i zapada w pamięci gości na wiele lat. 

Zalety wesela w plenerze

Wesele odprawione w plenerze, czy to pod namiotem, czy pod przestronną wiatą niesie ze sobą dużo zalet. Główną jest fakt, iż wpuszczamy do całej ceremonii nieco powietrza – dosłownie, jak i w przenośni. Naszą główną ozdobę stanowi natura oraz otoczenie miejsca, które wybraliśmy. W takich okolicznościach dodatki oraz ozdoby prezentują się znakomicie. Goście zaś mogą oddychać świeżym powietrzem i nie męczą się zamknięci w budynku. Ponadto, wesele w plenerze jest często tańsze od klasycznego, gdyż odpada nam koszt wynajmu dużej sali. Konstrukcje i budynki zewnętrze są znacznie mniejsze, a co za tym idzie o wiele łatwiejsze w zarządzaniu. Ich koszty nie są duże, zwłaszcza te związane z oświetleniem czy utrzymaniem czystości. Co więcej, wesela w plenerze są niezwykle fotogeniczne, zwłaszcza te w pobliżu zbiorników wodnych bądź w górach. Będziemy widzieć różnice podczas sesji małżeńskich oraz nagrywania filmów ze wspólnej zabawy. Ważne również, iż ślub w plenerze jest łatwy w organizacji, zwłaszcza pod kątem logistycznym. Wymaga mniej zachodu w kwestii ułożenia gości, wystroju czy dbania o szczegóły.

Wesele w plenerze latem

Lato to najlepsza pora roku na wesele w plenerze, jednak niosąca ze sobą pewne trudności, zwłaszcza teraz, gdy każdego roku notujemy kolejne rekordy temperatur. Świeże powietrze, mnóstwo zieleni, zwiewne sukienki, niezobowiązująca atmosfera. Wszystko to brzmi i wygląda wspaniale, lecz musimy pamiętać, iż nie zawsze pogoda i przyroda będą stały po naszej stronie. Dlatego musimy pamiętać o kilku rzeczach, w tym m.in.:

  • parasolach i markizach dla gości – pod którymi znajdą wytchnienie w największy upał,
  • kocach i narzutach – idealnych na chłodniejsze wieczory,
  • środkach przeciwko insektom – szczególnie polecane będą specjalne pochodnie odganiające komary,
  • dużej ilości wody – najlepiej schłodzonej, łatwo dostępnej dla wszystkich gości,
  • letnich gadżetach dla gości – mile widziane będą okulary przeciwsłoneczne, małe wentylatory lub wachlarze.

Wszystkie te detale pomogą przetrwać w gorących warunkach i pogrążyć się w szale dobrej zabawy.

Do najczęściej wybieranych miejsc na wesele w plenerze należą ogrody, plaże oraz namioty gościnne. Wybór zależy tak naprawdę od naszych możliwości finansowych oraz wyobraźni.

Wesele w plenerze zimą

Zimowe wesele w plenerze to wyzwanie, jednak nie jest rzeczą niemożliwą! Skrzący się w słońcu śnieg, przykryte puchem krajobrazy, stylowe, zimowe stroje z dodatkami futer, rękawiczek i czapek. Wesele w takich warunkach może wyglądać naprawdę cudownie, jednak wymaga od nas szczególnej dbałości o gości. Prawdopodobnie nie odbędzie się ono w całości na zewnątrz, dlatego wymagane będzie wynajęcie miejsca, w którym można będzie się ogrzać lub spożyć ciepły posiłek. Niektóre osoby organizują wesela tego typu w ogrodach zimowych bądź budynkach gospodarczych przekształconych na sale wesele. Obowiązkowo muszą być w nich kominki lub palniki, przy których ogrzeją się zaproszeni. Mile widziane będą również gorące napoje oraz dodatkowe stroje rozdawane gościom.

Patenty na wesele w plenerze

Plenerowe wesela dają niemal nieskończone możliwości pod względem aranżacji i dekoracji. Wśród sprawdzonych patentów jest podążanie stylami znanymi z architektury wnętrz. Wesele można więc urządzić zarówno w stylu boho, pełnym etnograficznych wzorów i naturalnych materiałów, jak i rustykalnym, w którym dominują postarzane meble oraz ozdoby z innej epoki. Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka kluczowych elementów. Należą do nich przede wszystkim:

  • ołtarz, przy którym odbędzie się przysięga,
  • miejsca dla gości,
  • miejsce na ewentualną celebrację – imprezę lub spożywanie posiłku.

Każde z nich wymaga osobnej troski i innego podejścia, jednak muszą one być tworzone we wspólnym kluczu stylistycznym.

Ołtarz w plenerze

Stworzenie ołtarza na wesele w plenerze możemy zostawić profesjonalnemu stolarzowi lub kowalowi bądź postawić na własną inwencję twórczą. Do wyboru mamy gotowe miejsca w postaci altanek, pergol, wgłębień w murach czy budynkach. Oprócz tego możemy stworzyć ołtarz samodzielnie, wykorzystując do tego starą ramę okienną lub odrestaurowane drzwi. Ciekawym pomysłem są również symboliczne konstrukcje z drewna bądź metalu, po których pną się kwiaty, a całość ozdabiają zapalone lampiony.

Miejsca dla gości na weselu plenerowym

Na weselu w plenerze goście siedzą przeważnie na krzesłach – drewnianych bądź rattanowych, poukładanych w równych rzędach. Jeśli jednak stworzyliście aranżację boho, dlaczego by nie usadowić wszystkich na wygodnych poduchach! Do siedzenia możecie użyć również drewnianych pieńków, kamieni czy starych mebli przerobionych na siedziska. Później wystarczy już tylko nieco ozdób, miękkich materiałów, frędzli i falbanek – i gotowe! Twoi goście mogą podziwiać Wasz ślub!

Gdzie jeść i tańczyć podczas wesela w plenerze?

Wesela plenerowe często kończą się na wspólnym posiłku, po który goście udają się do domu. Są jednak pary, które w plenerze organizują całą imprezę, na której można tańczyć całą noc. Jeśli chcesz zadbać o swoich gości, musisz koniecznie stworzyć miejsce, w którym będą oni mogli spokojnie spożywać posiłki, a później bawić się. Najlepsze do tego celu są duże namioty weselne z drewnianą podłogą lub zadaszone tarasy domów weselnych. Liczy się przede wszystkim równe i twarde podłoże, a także możliwość ustawienia stołów oraz krzeseł, a także wniesienia potraw. Dobrze, jeśli miejsce do tańczenia i jedzenia znajduje się w pobliżu budynków gastronomicznych bądź posiada swoją osobną kuchnię mobilną. 

Co zamiast wesela w plenerze?

Jeśli uważasz, że plenerowe wesele to zbyt dużo zachodu, możesz zastanowić się nad jedną z wielu alternatyw! Jedną z nich jest wesele w tradycyjnej sali z dostępem do ogrodu, gdzie goście mogliby wychodzić, kiedy tylko zapragną. Można w nim ustawić także stoiska z przekąskami, które podczas deszczu zostałyby szybo i bezproblemowo przeniesione do wnętrza. Plenerowa sesja zdjęciowa to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy przede wszystkim na uwiecznieniu otoczenia przyrody na zdjęciach. Bardziej nowatorskie rozwiązania dotyczą wynajęcia „szklanej” sali z bardzo licznymi, dużymi oknami, dzięki którym poczulibyśmy się niemal jak na zewnątrz, a ewentualny deszcz spływający po szybach uczyniłby uroczystość tym piękniejszą i bardziej oryginalną. Osoby marzące o weselu w otoczeniu obfitej roślinności mogą zaprosić zieleń do wnętrza sali, dekorując ją z użyciem ogromnej ilości kwiatów oraz liści. A jeśli mimo wszystko naprawdę zależy wam na plenerowym ślubie, i jednocześnie nie jest dla was priorytetem świętowanie w towarzystwie całej rodziny, możecie zaprosić świadków i najważniejszych gości za granicę, do jednego z krajów, w których deszczu nie widuje się często!

Wesele w plenerze stanowi pewne wyzwanie, jednak nie pozwólcie obawom odwieść Was od realizacji marzeń. Często odrobina przemyśleń lub wsparcie doświadczonej obsługi pomogą uporać się z wszelkimi problemami. Współczesna branża weselna oferuje niezliczoną ilość rozwiązań, dzięki której z pewnością możliwe będzie zorganizowanie dla Was prawdziwie najpiękniejszego dnia w życiu.

Przeczytaj również: Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?

Produkt dodany do ulubionych