Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców to wielowiekowa tradycja, która trwa do dziś. Dla większości młodych par jest to ważny element związany ze zmianą stanu cywilnego i nie chcą z niego rezygnować nawet wtedy, gdy nie decydują się na ślub kościelny czy konkordatowy. Zobaczmy, jak może wyglądać błogosławieństwo pary młodej przez rodziców.

Błogosławieństwo pary młodej w wersji tradycyjnej

Tradycyjne błogosławieństwo pary młodej przez rodziców odbywa się w domu panny młodej tuż przed ślubem, zanim młodzi udadzą się do kościoła. Uczestniczą w niej nie tylko młodzi i ich rodzice, ale również osoby najbliższe. Zwykle są to dziadkowie czy rodzeństwo, a w niektórych rejonach kraju również rodzice chrzestni. 

Błogosławieństwo przed ślubem kościelnym ma wymiar religijny, dlatego towarzyszą mu symbole religijne: krzyż, pismo święte, kropidło i woda święcona. Rodzice wypowiadają słowa błogosławieństwa, czynią znak krzyża na czołach młodej pary, a następnie skrapiają ich wodą święconą. Słowa błogosławieństwa rodziców mogą płynąć prosto z serca, gdyż nie ma jednej formy, w jakiej mają one być wypowiedziane. Rodzice mogą wypowiedzieć je prosto z serca, a mogą również posiłkować się gotowymi tekstami, które bez trudu znajdziesz w internecie. Po błogosławieństwie wszyscy udają się do kościoła, by uczestniczyć w ceremonii ślubu.

Błogosławieństwo pary młodej przed ślubem cywilnym

We współczesnych czasach wiele par decyduje się na ślub cywilny, rezygnując ze ślubu kościelnego. Nie znaczy to jednak, że chcą one zrezygnować również z błogosławieństwa przez rodziców, traktując go jako ważny element ceremonii i zmian życiowych. W ich przypadku błogosławieństwo pozbawione jest jednak symboli religijnych. Młodzi proszą o dobre słowo na wspólną przyszłość, a rodzice swoimi słowami życzą im wszystkiego co najlepsze na nowej drodze życia. Mogą przy tym skorzystać z poezji miłosnej lub powiedzieć młodym coś od serca.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego błogosławieństwa pary młodej ceremonia ta zwykle odbywa się tuż przed ślubem, a po niej młodzi wraz z rodzicami udają się do urzędu stanu cywilnego lub w inne miejsce, gdy ślub cywilny ma się odbyć w plenerze.

Błogosławieństwo pary młodej - o czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, czy planujecie błogosławieństwo przed ślubem kościelnym czy cywilnym, powinniście zadbać o jego odpowiednią organizację. Jak wspomnieliśmy, zgodnie z tradycją, odbywa się ono tuż przed ślubem, ale czasem z różnych względów pary młode decydują się na inne rozwiązanie. Błogosławieństwo może bowiem odbyć się również dzień wcześniej, a jego wagę może podkreślić uroczysta kolacja, na którą zaprosicie rodziców. 

Tradycyjne błogosławieństwo odbywa się w domu panny młodej, do którego przybywa pan młody z rodzicami. Może się jednak również odbyć w plenerze lub w innym miejscu, które z jakiegoś powodu jest dla Was ważne. Jeśli z jakiegoś powodu nie macie odpowiedniego miejsca na błogosławieństwo lub chcecie, by odbyło się ono tuż przed ceremonią, to możecie poprosić księdza udzielającego ślubu, czy udostępni salkę lub zakrystię, by rodzice mogli Wam pobłogosławić. W przypadku ślubu w urzędzie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo korytarz urzędu nie sprzyja intymności niezbędnej dla tej podniosłej ceremonii. Jednakże w niektórych urzędach obok sali ślubów znajduje się sala dla młodych czekających na swoją kolej i tam możecie poprosić rodziców o błogosławieństwo.

Jeśli chcecie być wierni tradycji, to pamiętajcie o tym, by przygotować odpowiednie miejsce, w którym zmieszczą się wszyscy zaproszeni na tę ceremonię. Zwykle jest to salon czyli największy i najbardziej reprezentacyjny pokój w mieszkaniu. Zastanówcie się również, kto ma być obecny na błogosławieństwie i zaproście te osoby co najmniej kilka dni wcześniej. Warto również zastanowić się, czy chcecie uwiecznić tę chwilę na zdjęciach i nagraniach z wesela, czy może to wydarzenie ma pozostać jedynie w Waszej pamięci. 

Pamiętajcie również o tym, że błogosławieństwo trwa kilkanaście minut, więc musicie to uwzględnić w harmonogramie na dzień ślubu. Najlepiej przewidzieć na ten czas ok. 45 minut, by bez pośpiechu i z należytą uwagą przeżyć tę ceremonię. 

Ostatnią kwestią, o której warto pamiętać organizując błogosławieństwo pary młodej, jest wzruszenie, które może mu towarzyszyć. Dobrze jest zatem zadbać o to, by pod ręką znalazły się chusteczki higieniczne, które pomogą szybko zapobiec rozmazanemu makijażowi. 

Produkt dodany do ulubionych