Wybierając zaproszenia ślubne większość par zwraca główną uwagę na wzór zaproszenia i jego stylistykę. Nie zawsze jednak biorą oni pod uwagę rodzaj papieru, na którym zaproszenie zostanie wydrukowane. Jest to jednak bardzo istotne, gdyż dobrej jakości papier sprawi, że zaproszenie ślubne będzie naprawdę eleganckie. Sprawdźmy zatem, jak papier na zaproszenia ślubne wybrać.

Gramatura papieru – jak wybrać?

Głównym parametrem, który określa rodzaj wybieranego papieru na zaproszenia, jest jego gramatura. Zaproszenia ślubne wymagają papieru grubszego niż zwyczajna kartka, gdyż tylko wtedy będą eleganckie i trwałe. Nie wystarczy jednak papier o gramaturze 150-200g/m2, bo jego grubość jest niewystarczająca i takie zaproszenie będzie zbyt wiotkie i narażone na łatwe zniszczenia. Najlepszy na zaproszenia będzie papier o gramaturze co najmniej 250g/m2, ale jeszcze ładniej będzie prezentował się papier o gramaturze 350g/m2. Jest on sztywny i dzięki temu zaproszenie na pewno nie ulegnie uszkodzeniom zanim trafi do adresata.

Papier na zaproszenia – rodzaj powierzchni

Odpowiednia gramatura papieru na zaproszenia to jednak nie wszystko, gdyż znaczenie ma również rodzaj jego powierzchni. Możesz wybrać papier niepowlekany, kredowy lub satynowany. Ten pierwszy to matowy papier, który jest szeroko wykorzystywany w druku offsetowym, ale jego powierzchnia jest zwyczajna i nie bardzo nadaje się na eleganckie zaproszenia ślubne. Papier kredowy jest błyszczący i wykorzystuje się go m.in. do druku albumów z reprodukcjami i zdjęciami, ale nie każdy lubi połyskującą powierzchnię papieru. Rozwiązaniem łączącym matowość zwykłego papieru z elegancją papieru kredowego est papier satynowany. To papier o szlachetnej powierzchni, który świetnie sprawdza się jako materiał na zaproszenia ślubne, winietki, menu weselne i inne papierowe dekoracje ślubne stołu.

Zaproszenia ślubne – dodatki uszlachetniające

Gramatura papieru na zaproszenia ślubne i jego faktura to nie jedyne parametry, które należy wziąć pod uwagę. Można bowiem zamówić również różnego rodzaju uszlachetnienia, dzięki którym zaproszenia ślubne będą elegantsze i na długo zapadną w pamięć zaproszonym gościom. Mamy tu na myśli przede wszystkim uszlachetnienia metodą hot stamping czyli nakładane na niektóre elementy zaproszenia folie w różnych kolorach. Dzięki temu napisy na zaproszeniu ślubnym mogą być powlekane specjalną folią w wielu kolorach, m.in. złotym, srebrnym, różowym, różowym złocie, co nadaje zaproszeniu szlachetności i elegancji.

Koperty do zaproszeń ślubnych

Zaproszenia ślubne wydrukowane na dobrym papierze koniecznie należy zapakować do eleganckiej koperty. Jej wybór również nie powinien być przypadkowy, bo koperta powinna pasować do zaproszenia. Najlepiej do tego celu nadają się koperty ozdobne wykonane z papieru ozdobnego w różnych kolorach. Papier ozdobny, z którego wykonane są koperty, jest dostępny w bardzo szerokiej gamie kolorów, a same koperty w różnych formatach. Dzięki temu koperty na zaproszenia ślubne można dopasować do jego stylu i kolorów, jakie są użyte do jego druku.

Wiedząc już jaki papier na zaproszenia ślubne nie pozostaje nic innego, jak , jak napisać zaproszenie na ślub i złożyć stosowne zamówienie.

Produkt dodany do ulubionych