Organizacja wieczoru panieńskiego to najczęściej zadanie dla najbliższej przyjaciółki przyszłej panny młodej, która bardzo często jest też świadkową. Jeśli robi to pierwszy raz, to stoi przed sporym wyzwaniem, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu wieczór panieński na długo pozostanie w pamięci.

Pomysły na wieczór panieński - od tego zacznij

Zanim wpadniesz w wir organizacji wieczoru panieńskiego musisz mieć pomysł na jego przebieg. Możliwości jest mnóstwo, począwszy od najprostszych do zorganizowania czyli imprezy w domowym spa, poprzez tour po okolicznych klubach, aż do wieczorów panieńskich wyjazdowych, do malowniczego miejsca w Polsce lub poza nią. Wybór pomysłu na wieczór panieński zależy w dużej mierze od upodobań panny młodej i tego, co sprawia jej przyjemność. To ma być jej wieczór i ma pozostać w jej pamięci na długo, więc przeglądając pomysły na wieczór panieński trzeba to wziąć pod uwagę.

Jeśli przyszła panna młoda lub adrenalinę i aktywnie spędza czas, to wspólna wizyta w parku linowym, komorze aerodynamicznej czy jazda na torze wyścigowym może stanowić ciekawą atrakcję na wieczór panieński. Jeśli z kolei przyszła panna młoda należy do osób spokojnych, które cenią sobie piękno i odpoczynek na łonie natury, to można rozważyć spędzenie wieczoru panieńskiego w SPA w pięknym otoczeniu.

Zobacz: Zaproszenia ślubne 

Wieczór panieński - kiedy zacząć go planować?

Dawniej wieczory panieńskie były organizowane dzień przed ślubem, a przyszła panna młoda spędzała go w gronie najbliższych jej osób. Współczesne wieczory panieńskie są organizowane wcześniej, zwykle tydzień-dwa przed ślubem, a jego uczestniczkami są dziewczyny: siostry, kuzynki, przyjaciółki, koleżanki przyszłej panny młodej. Rzadko kiedy jest to impreza organizowana w domowym zaciszu, dlatego jej organizację warto rozpocząć z pewnym wyprzedzeniem.

Termin rozpoczęcia przygotowań zależy od pomysłu na wieczór panieński. Jeśli ma to być impreza w lokalu, hotelu czy wyjazdowa, to konieczne będzie wcześniejsze zarezerwowanie miejsca. W zależności od popularności miejsca oraz sezonu rezerwacji trzeba dokonać kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy wcześniej. Warto się dowiedzieć wcześniej, jak wygląda obłożenie w planowanym terminie, by potem nie okazało się, że trzeba zmienić koncepcję wieczoru panieńskiego.

Warto również przygotować listę gości na wieczór panieński, najlepiej konsultując ją z przyszłą panną młodą. Nikt nie chciałby z pewnością mieć niechcianych gości na imprezie, którą ma się tylko raz w życiu. Po zaproszeniu gości dobrze jest przekazać uczestniczkom wstępny plan imprezy oraz zaprosić je do pomocy przy planowaniu wieczoru panieńskiego, jeśli czujesz, że takie wsparcie jest Ci potrzebne. Należy jednak uważać, by liczba pomocniczek nie była zbyt duża, gdyż wówczas mogą wystąpić problemy z komunikacją i decyzyjnością, czego efektem mogą być rozmaite nieporozumienia.

Wieczór panieński a koszty

Współudział gości w planowaniu wieczoru panieńskiego jest istotny również z praktycznego punktu widzenia. Przyjęło się, że koszty organizacji wieczoru panieńskiego ponoszą jego uczestniczki oprócz przyszłej panny młodej. Zwykle łączny koszt organizacji wieczoru panieńskiego dzieli się przez liczbę uczestniczek imprezy, pomijając przyszłą pannę młodą. Szacunkowy poziom kosztów musi być zatem znany sporo przed wydarzeniem, by każda z uczestniczek mogła świadomie podjąć decyzję o udziale. Warto zatem skonsultować pomysły na wieczór panieński z uczestniczkami imprezy ustalając jednocześnie budżet, jakim każda z nich dysponuje i jest gotowa przeznaczyć na ten cel. Dzięki temu będzie można dopasować pomysł na wieczór panieński zarówno do panny młodej, jak i do budżetu na ten cel.

Zobacz: Papeteria ślubna

Szczegółowy plan wieczoru panieńskiego

Po kluczowych ustaleniach organizacyjnych, zaplanowaniu terminu i rezerwacji miejsca, czas na szczegółowe dopracowywanie planu czyli wybrać rozmaite gadżety na wieczór panieński, dekoracje oraz stroje. Dobrze sprawdzają się specjalnie przygotowane jednakowe koszulki dla uczestniczek czy szarfa dla panny młodej. Wybierając gadżety i dekoracje warto dopasować je do miejsca, w którym odbędzie się wieczór panieński, bo w przypadku imprezy w lokalu nie wszystkie dekoracje i gadżety są mile widziane.

Warto pomyśleć również o zabawach na wieczór panieński. Mogą to być quizy, testy, sprawdziany, kalambury czy inne zabawy, których motywem przewodnim będzie zmiana stanu cywilnego. Pytania i hasła do tych zabaw mogą być specjalnie przygotowane z myślą o tej konkretnej przyszłej pannie młodej, a mogą być również zainspirowane szeroko dostępnymi w sieci pomysłami na quizy na wieczór panieński.

Mając dobrze przygotowany plan wieczoru panieńskiego warto też pamiętać, że impreza ma zapewnić niezapomniane przeżycia i dobrze jest zostawić trochę miejsca na spontaniczność. Nie warto zatem kurczowo trzymać się planu imprezy, odkreślając po kolei wszystkie punkty, bo czasem niezaplanowane zabawy są jeszcze lepsze od tych z przygotowanej checklisty. Jeśli przyszła panna młoda lubi niespodzianki, to miejsce oraz przebieg wieczoru panieńskiego warto pozostawić w tajemnicy, uprzedzając ją jedynie o terminie, gościach i stroju, który powinna założyć. Dzięki temu każdy punkt programu w wieczorze panieńskim będzie dla niej kolejną niespodzianką, co z pewnością pomoże jej jeszcze lepiej przeżyć ten ważny dzień.

Produkt dodany do ulubionych